Yeni Tam Elektrikli E-Transit Custom ile Ticaretin Geleceğini Değiştiriyoruz

E-Transit Custom

2023 sonbaharında üretimine Kocaeli Fabrikalarımızda başlayacağımız, merakla beklenen tam elektrikli ticari araç modelimiz Yeni E-Transit Custom’ın yepyeni özellik ve teknolojileri Ford Avrupa tarafından Londra’da gerçekleştirilen global basın toplantısında paylaşıldı. 

Ford Motor Company Başkanı ve CEO'su Jim Farley, “E-Transit Custom, ticari bir aracın neler yapabileceğini yeniden tanımlıyor ve ticari hayatı yeni bir dijital çağa taşıyor. 50 yılı aşkın süredir müşterilerimizle yakın ilişkide olup ihtiyaçlarını dinlememiz Transit Custom'ın Avrupa'nın en popüler ticari aracı olmasına en büyük katkıyı sağladı. Yeni E-Transit Custom, yeni dijital çağda da onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeniden tasarlandı ve geliştirildi,” sözleriyle bu heyecan verici gelişmeyi katılımcılara aktardı.

Avrupa’nın en çok satan ticari aracı konumundaki Ford Transit Custom’ın tam elektrikli versiyonu olan Yeni E-Transit Custom, Ford’un Avrupa’ya yönelik tam elektrikli ikinci ticari modeli olmasıyla da Ford’un elektrik dönüşümünde stratejik bir önem taşıyor.

Ford’un dünya genelindeki en verimli fabrikalarından olan Kocaeli Fabrikalarımız, en ileri üretim teknolojilerine sahip üretim hattı ve batarya montaj tesisi ile Avrupa’daki Transit üretiminin merkezi konumundaki şirketimizi, ticari araç üretiminde de mükemmellik merkezine dönüştürüyor.

Kısa bir süre önce “Gelecek Şimdi” mottosuyla paylaştığımız Uzun Dönemli Sürdürülebilirlik Hedeflerimiz kapsamında Türkiye’deki üretim tesislerimizde ve Ar-Ge merkezimizde 2030’da karbon nötr olma hedefimizin yanı sıra ürettiğimiz binek araçlarda 2030, hafif ve orta ticari araçlarda 2035, ağır ticari araçlarda ise 2040 itibarıyla sadece sıfır emisyonlu araç satışı hedeflediğimizi açıklamıştık. Bu hedefe paralel olarak, E-Transit ve E-Transit Custom’ın da Avrupa’daki tek üreticisi olarak Ford’un elektrifikasyon stratejisinde kritik bir rol oynamaya da devam ediyoruz. 

Tam elektrikli güç ve ödünsüz yetkinlik

E-Transit Custom’ın sahip olduğu yeni nesil batarya teknolojisiyle 380 km’ye kadar menzil hedeflenebiliyor ve aracın DC hızlı şarjı ile 125 kW hızlı şarj mümkün oluyor.

E-Transit Custom yenilikçi teknolojilerin yanı sıra 1.100 kilograma kadar yük kapasitesi, 100 mm daha düşük yük zemini ve 2.000 kilogramlık maksimum çekme kapasitesiyle de kullanıcılarına yeni olanaklar sunuyor. Bağımsız arka süspansiyon ve sınıfının lideri motor gücü de E-Transit Custom’ın sürüş deneyimini yepyeni boyutlara çıkarıyor.

E-Transit Custom’ın yetenekli yeni EV güç aktarma organını, iş hayatında esnek çözümlere odaklanan ticari araç müşterilerine hizmet etmek için tasarladık. E-Transit Custom ortaya koyduğu çözümlerle daha önce dizel motordan vazgeçmeyen kullanıcıları, tam elektrikli gücün işletmeleri geleceğe taşıyacak bir çözüm olduğuna ikna edecek özellikleri ile de dikkat çekiyor.

Müşteriler, ihtiyaçlarına göre her biri sınıfının lideri 415 Nm tork üreten 100 kW veya 160 kW (135 PS veya 217 PS) motor güçleri arasından seçim yapabiliyor. Motorun doğrudan aracın arkasındaki zemine monte edilmesiyle özel bir alt şasi ihtiyacı ortadan kalkarken 90 derece döndürülerek yerleştirilmesi sayesinde maksimum yük alanı yaratılıyor ve ağırlık azaltılıyor. Güçlü elektrikli aktarma organlarının 2.000 kilograma varan sınıfının en iyisi çekme kapasitesine sahip olması E-Transit Custom’ı segmentinde sunduğu avantajlarla hem diğer elektrikli araçların hem de dizel araçların önüne geçiriyor.

E-Transit Custom kabini ısıtmak ve serinletmek için buhar enjeksiyonlu ısı pompası teknolojisini kullanan ilk bataryalı elektrikli araç konumunda bulunuyor. Tüm araçlarda standart olarak sunulan bu yeni sistem, optimum sürüş menzili için geliştirilmiş enerji verimliliği sağlıyor.

Benzersiz müşteri deneyimi

Küçük işletmeler ticari araçlarının kabinlerini sık sık ofis olarak veya molalarda yemek için kullanır. İnsan odaklı tasarım laboratuvarı D-Ford tarafından yaratılan derin müşteri etkileşimi sayesinde E-Transit Custom her iki amaca her zamankinden daha iyi hizmet ediyor. İsteğe bağlı Mobil Ofis paketinde yenilikçi, eğilebilir bir direksiyon öne çıkıyor. Tabletler ve dizüstü bilgisayarlar için ergonomik bir stant ya da rahatça yazı yazmak ve öğle yemeği molalarında kullanmak için düz bir masaya dönüşebiliyor. Pakette ayrıca daha parlak LED kabin aydınlatması ile belgeler ve cihazlar için güvenli bir saklama alanı da bulunuyor.

Teslimat için zamana karşı yarışan sürücüler, günde 200 adrese uğrayabilir ve 500 paket teslim edebilir. Teslimat Asistanı, bu esnada güvenliği artırmak için programın gerektirdiği küçük, tekrarlanan aksiyonları otomatikleştirmeye yardımcı olur. Bu özellik etkinken sürücü aracı parka aldığında Teslimat Asistanı devreye girer. Sürücü araçtan ayrıldığı zaman E-Transit Custom dörtlü flaşörü otomatik olarak açacak, açık pencereleri kapatacak ve kapıyı kilitleyecektir. Sürücü paketleri teslim etmek için araçtan uzaklaşırken yan yük kapısı otomatik olarak kilitlenecektir. Sürücü döndüğünde anahtarsız olarak aracı çalıştırabilir. Dörtlü flaşör sönecek ve camlar önceki konumlarına dönecektir.

Karmaşık anahtar yönetimini sadeleştirmek için tasarlanan Dijital Anahtar tıpkı otellerdeki oda kartları gibi işlev görüyor. Operatörler anahtar çoğaltmak, yönetmek ve değiştirmek için zaman ve para harcamak yerine kişilere ve araçlara uzaktan anahtar atayabiliyor ve takip edebiliyor.

Güvenli bir iş hayatı

E-Transit Custom güvenlik özellikleriyle de öne çıkıyor. E-Transit Custom’un sunduğu sürücü destek teknolojileri arasında; Çarpışma Önleme Asistanı, Şerit Koruma Sistemi, Yorgunluk Uyarısı, Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcılı Hız Kontrolü, Trafik Tabelası Tanıma, Akıllı Hız Asistanı, Hatalı Yön Uyarısı, ön ve arka park sensörleri ve geri görüş kamerası yer alıyor.

Her iş alanına uygun yüksek teknolojili iç tasarım

E-Transit Custom önceki modele kıyasla daha geniş bir kabin ve daha fazla güvenli saklama alanı sunuyor. Direksiyon sütunundaki vites kolu, elektronik el freni ve yuvarlatılmış kare direksiyon gibi özellikler kabin içinde erişime katkıda bulunuyor. Dar alanlara park eden ve akan trafiğe adım atmak istemeyen sürücülerin diğer kapılardan girip çıkması kolaylaşıyor. Ford ayrıca segmentinde bir ilk olarak ek donanım paneller ve cihazlar için torpido gözünün hacmini ve esnekliğini artırmak amacıyla tavana monte bir hava yastığı tanıtıyor.

Tüm E-Transit Custom modellerinde kullanım kolaylığı için sürücüye bakan açıyla konumlanan 13 inç yatay dokunmatik ekran bulunuyor. Ayrıca Ford’un gelişmiş SYNC 4iletişim ve eğlence sistemi ile süper hızlı bağlantı da sunuluyor.

E-Transit Custom, Ford Avrupa yazılım ekosisteminde

Ford Otosan’ın global araştırma, mühendislik ve yazılım yetkinliklerinin gücünden doğan E-Transit Custom, gelişmiş elektrikli araç teknolojisini Ford Avrupa’nın dijital yazılım ve hizmet ekosistemi Ford Pro ile de birleştirerek işletmelerin sahiplik maliyetini düşürmelerine, daha verimli çalışmalarına ve elektrikli araçlara geçişlerini kolaylaştırmaya yardımcı olacak.