Bu Hafta Sonu Eskişehir Rallisi'ndeyiz

castroleskisehir

Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran takımımız Castrol Ford Team Türkiye, Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3. ayağı Eskişehir Rallisi için hazırlıklarını tamamladı. Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve Oğuz Gürsel Ralli Kupası‘na da puan verecek olan Eskişehir Rallisi bu yıl 23-25 Haziran tarihlerinde düzenlenecek.

2022 Avrupa Ralli Kupası ve Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü ayağı olan Toplam uzunluğu 116 km asfalt zeminli 8 özel etaptan oluşan Eskişehir ETİ (ESOK) Rallisi’ni daha önce 4 kez kazanan Avrupa Şampiyonu takımımız genç pilotlarımız ile tam kadro yarışacak.

23 Haziran 2022 Perşembe günü saat 20.30’da Odunpazarı Evleri meydanında yapılacak olan seremonik start sonrası Eskişehir ETİ (ESOK) Rallisi’nin ilk günü 24 Haziran Cuma günü saat 10.00’da Eskişehir Atatürk Stadyumu’nda yer alan Servis Park’tan başlayacak. Rallinin ilk günü, 4 özel etabın geçilmesinin ardından saat 16.32’de yine Servis Park’ta son bulacak. Rallinin ikinci günü ise 25 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da başlayarak 4 özel etabın ardından saat 16.42’den itibaren ESPARK önündeki finiş seremonisi ve ödül töreni ile tamamlanmış olacak. 

Genç Pilotlarımız Türkiye Ralli Şampiyonluğunun En İddialı Adayları

Ülkemize geçtiğimiz yıl Avrupa Ralli Kupası ‘Gençler’ ve ‘İki Çeker’ Şampiyonluklarını kazandıran 1999 doğumlu Ali Türkkan ve tecrübeli co-pilot Burak Erdener, bu yıl Fiesta R5 ile ilk defa 4 çeker bir ralli otomobilinin koltuğunda, ilk iki yarışı podyumda bitirerek iddialı bir başlangıç yapmıştı. Genel klasmanda, ilk yarışta şampiyona üçüncülüğüne yerleşen ve ikinci yarışta şampiyona ikinciliğine yükselen Ali Türkkan, Türkiye Ralli Şampiyonluğunun en büyük adaylarından biri olarak Eskişehir ETİ (ESOK) Rallisi’nde zirve mücadelesine ortak olmak istiyor.

Son yıllarda 2 çeker sınıfında Fiesta R2T otomobiliyle arka arkaya şampiyonluklar elde eden Ümitcan Özdemir ile co-pilotu Batuhan Memişyazıcı ikilisi geçtiğimiz yıl sezonun son iki yarışını kazanarak Türkiye Ralli Şampiyonası’nın artık en güçlü adaylarından biri olduğunu göstermişti. Bu sene de ivmesini her yarış artıran genç pilot Ümit Can Özdemir ve co-pilotu Batuhan Memişyazıcı tekrardan zirveye ortak olmak için start alacak.

Drive To The Future’dan Markalar Şampiyonluğu’na

1999 doğumlu Efehan Yazıcı ise co-pilotu Güray Akgün ile birlikte Ford Fiesta Rally4'nin koltuğunda yarışacak. Türk ralli sporuna genç yetenekler kazandırmak hedefiyle başlatılan “Drive to the Future” projesi kapsamında ralli sporu ile tanışan Yazıcı, 2022 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonası yolunda takıma değerli puanlar kazandırmak için yarışacak. Drive to the Future projesiyle ralli sporuna başlayan diğer bir genç pilotumuz 1998 doğumlu Can Sarıhan ise co-pilotu Sevi Akal ile birlikte Ford Fiesta R2T'nin koltuğunda yarışacak. “Gençler” ve “İki çeker” sınıfında yarışan genç pilotlar Efehan Yazıcı ve Can Sarıhan’ın hedefi bu yarışta asfalt zemindeki tecrübelerini arttırarak, tempolarını daha da yükseltmek olacak.
 
Performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki köklü geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen otomobil markası olan Ford ile yarışan 4 ekip haricinde amatör ve genç pilotlardan oluşan toplamda 18 ekip Castrol Ford Team Türkiye çatısı altında Eskişehir Rallisi’nde Ford Fiesta’larıyla start alacak. Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki köklü geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen otomobil markası konumunda bulunuyor.

Şampiyon Pilot Murat Bostancı Genç Pilotlara Yol Gösterecek

Şampiyon pilotumuz Murat Bostancı bu yıl özelinde pilot koltuğundan, pilot koçluğu koltuğuna geçiş yaptı. Bostancı, bu yıl da takımın genç pilotlarının gelişimi için onlarla yakın bir çalışma içerisinde olacak. Uzun yıllar Türkiye ve Avrupa’da elde ettiği tecrübe ve bilgilerini şimdi de takımın diğer pilotlarına aktarmak için çalışacak. Takımın ilk gününden beri takım direktörlüğünü yapan Serdar Bostancı da yine takımın başında olacak. 
  
2022 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

  • 30-31 Temmuz           Kocaeli Rallisi (Toprak)
  • 17-18 Eylül                 İstanbul Rallisi (Toprak)
  • 15-16 Ekim                 Ege Rallisi (Asfalt)
  • 12-13 Kasım               (Sonra Açıklanacak)