Danimarka Hamlesiyle İskandinavya Pazarına Adım Atarak 48 Ülkeye Eriştik!

Danimarka Pazarı

Ağır ticari sektöründe gerek mühendislik tecrübemiz gerekse de 60 yıllık mirasımız ile öne çıktığımız global markamız Ford Trucks ile dünya çapında büyümeye devam ediyoruz. Tüm Avrupa genelinde önemli pazarlarda arka arkaya yaptığımız açılışlarla bugün, Danimarka dahil 48 pazara erişmenin gururu içindeyiz.

Doğu ve Orta Avrupa’da attığımız adımların ardından Batı Avrupa’da İspanya, Portekiz, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Avrupa’nın en büyük pazarları Almanya ve Fransa’da arka arkaya açılışlar gerçekleştirirken, 2022 yılında büyüme stratejimizi Avusturya, Arnavutluk ve Estonya ile sürdürdük. Danimarka hamlesiyle nihayet İskandinavya pazarına da adım atarak 48 ülkeye yayıldık.

Kuzey ülkelerine yayılım planlarımızda stratejik öneme sahip Danimarka pazarında FTD A/S iş birliği yapacağız.

Avrupa’da kilit önem taşıyan pazarlarda ardı ardına açılışlar gerçekleştirerek kalıcı ve güçlü büyüme konusunda atılan önemli adımlara değinen Ford Trucks Liderimiz Emrah Duman, şu ifadeleri kullandı: “Ford Trucks olarak ‘en verimli taşıma çözümleri ile değer yaratmak’ vizyonumuz doğrultusunda rekorlar senesi dediğimiz bir yılı geride bıraktık. Bir yandan ilklere imza atarken bir yandan da 2023’te de başarı hikâyesi yazmayı sürdürüyoruz. Ağır ticari sektöründe kalite ve hizmet beklentisinin en yüksek olduğu pazarlardan biri olan Danimarka’nın markamız için önemli fırsatlar sunduğuna inanıyoruz ve burada sektörün önde gelen, tecrübeli kuruluşlarından FTD A/S ile iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ortaklarımızla birlikte, uluslararası ödüllü çekicimiz F-MAX başta olmak üzere tüm ürün ve hizmetlerimizle yeni müşterilerimize değer yaratmayı hedefliyoruz.” 

“2024 yıl sonuna kadar 50 ülkede olacağız”

Avrupa'nın Ford Trucks’ın ana ihracat pazarı olduğunu ve Danimarka’nın buradaki büyüme planlarında kilit bir role sahip olduğunu vurgulayan Emrah Duman, “Avrupa, İskandinavya ve Baltık ülkelerini birbirine bağlayarak yüz milyondan fazla tüketiciye sahip bir pazara bağlantı oluşturması nedeniyle Danimarka çok önemli bir ülke. Ayrıca teknoloji ve inovasyon alanlarında Avrupa’nın öncü ülkelerinden. Bu ülkede faaliyet göstermek gerek operasyonlarımız gerekse küresel büyüme planlarımız kapsamında kritik bir adım. Ford Trucks olarak Avrupa’daki büyüme planlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz, sırada Hollanda ve İsviçre olacak, hedefimiz tüm Avrupa’ya yayılmak. Global operasyonlarımızı 2024 yıl sonuna kadar 50 ülkeye genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Geleceğin sürdürülebilir ulaşım teknolojilerine öncülük ediyoruz

60 yılı aşkın süredir ağır ticari araç sektöründe “müşterilerini önemseyen ve işlerini geliştiren yol arkadaşı olmak” amacıyla hizmet veriyoruz. Bu doğrultuda, “Generation F hareketi” ile sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojilerle büyük bir dönüşüm yolculuğu başlattık. Bu yolculuğun gözbebeği olan, tasarımdan test süreçlerine kadar tamamen Türkiye’de geliştirilen %100 elektrikli kamyonumuzu 2022 yılında Hannover’de düzenlenen Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA) tanıttık. 

Yenilikçi teknolojilere sahip kamyon, ağır ticari araçlarda 2040’ta sıfır emisyon hedefimize ulaşmada dev bir adım niteliği taşıyor. Ayrıca 2030 yılında Avrupa’ya yapılacak satışların %50’sinin sıfır emisyonlu araçlardan oluşması hedefimizin gerçekleşmesinde de önemli rol oynuyor. Elektrikli kamyon 2024’te dünya yollarında olacak.