Driventure ile Geleceğin Ulaşım Çözümlerini Girişim Ekosisteminde Geliştiriyoruz!

ford-otosan-driventure-nedir
gül ertuğ

Gül Ertuğ Mali İşler Lideri

“Türkiye’nin en değerli ve en tercih edilen sanayi şirketi olmak" vizyonumuz doğrultusunda oldukça heyecan verici bir girişime başladığımızın haberini vermekten mutluluk duyuyorum.

Gelecek, elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinde. Elektrikli araçlar, müşteri talep ve beklentileriyle otomotiv sektörü hızla dönüşüyor.

Biz de bu doğrultuda, otomotiv endüstrisi ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek fikir ve teknolojilerden tetiklenmiş girişimleri bulup büyütmek için Driventure’u kurduk. Driventure yapısı altında şirketimizin geleceğini güçlendirecek teknolojik girişimlerle stratejik değer yaratmayı amaçlıyoruz.

Teknoloji öngörülemez bir hızla ilerliyor. Yeni mobilite ve akıllı üretim ortamında başarının yolu şirketlerin bu değişime hızlıca adapte olup yeni uygulamaları benimsemelerinden geçiyor. Driventure ile “Bizi Geleceğe Götürür” diyor ve bu vizyonumuz doğrultusunda hem Kurum İçi Girişimcilik Programı'nı hem de yerel ve global alanda girişim ekosistemini yakından takip ediyoruz.

Bu yazımda size Driventure’u yakından tanıtacağım. Ayrıca Driventure olarak yatırım yaptığımız yeni nesil rota optimizasyon platformu ‘Optiyol’ ve elektrikli araçlar için OEM ve şarj ağı tipinden bağımsız şarj çözümü sunan ‘Bluedot’ girişimlerinden de bahsetmek isterim.

En Basit Haliyle Driventure Nedir?

Driventure’ı, stratejik fayda sağlayacağımız projelerde çalışan yenilikçi teknolojik girişimleri bulan, değer önerilerini inceleyen, kavram kanıtlaması ve/veya ürün denemelerine imkan sağlayan ve nihayetinde uygun şartların oluşması durumunda yatırım yapacağımız bir kurumsal girişim sermaye şirketi olarak tanımlıyoruz. Driventure ile bir diğer hedefimiz ise kurum içi inovasyon kültürünü destekleyerek, şirketimizden çıkabilecek inovatif fikirlere kuluçka desteği sunarak onların hayata geçiş sürecini hızlandırmak.

Gelecek Akıllı Ulaşım Teknolojilerinde

Ulaşım ve taşımacılık sektörünün hızla değişen dinamiklerine uyum sağlayamıyorsanız, geride kalıyorsunuz demektir. Driventure ile sektördeki yeni nesil teknoloji ve uygulamalara hayat vererek, şirketimizi geleceğe taşıyoruz. Driventure’ı sektördeki yaratıcı zihinlerin bir araya geleceği ve şirketimizin engin birikiminden yararlanabilecekleri bir girişim sermayesi olarak tasarladık. Geleceğin akıllı ulaşım teknolojilerinin peşinde, Driventure olarak bugüne kadar hem ülkemizde hem de yurt dışında 300’den fazla start-up’a temas ettik.

Driventure ile misyonumuz, sektörün geleceğini şekillendirecek girişimleri bulmak ve Ford Otosan’a rekabetçi avantaj kazandırmak. Bu hedefimiz doğrultusunda hem yerel hem de global alanda yetenekli isim ve ekiplerle birlikte yol alıp büyüyeceğiz. Bir gelecek hayalimiz var, Driventure ile ona bir adım daha yakınız!

Driventure Yatırım Odak Alanlarımız

Driventure girişimimizle stratejik değer üretmek için özellikle bazı alanlara odaklandık. Bu odakla teknoloji keşfi yapıyor ve yatırım fırsatları ile ilgileniyoruz. Ön plana koyduğumuz 6 yatırım alanımızdan bahsetmem gerekirse:

  • Akıllı Hareketlilik: Özellikle metropollerin ulaşım ihtiyaçlarını sürdürülebilir şekilde karşılayan akıllı çözümler.
  • Bağlı Araçlar: Bulut sistemine bağlanıp veri ileten, veri alıp güncellemeler yükleyen, teknolojik altyapı geliştikçe de trafikteki diğer araçlar ve ulaşım altyapısı ile haberleşen, veriden değer yaratan teknolojiler.
  • Otonom Araçlar: Sürücüsüz araçlar, lidar kameralar ve algılama algoritmaları ile ileri sürüş desteği çözümleri.
  • Endüstri 4.0: Akıllı otomasyon ile kendi kendine öğrenen, siparişten teslimata entegre değer zinciri çözümleri.
  • Elektrifikasyon: CO2 ve emisyon salınımlarını minimuma indiren çevreci, sürdürülebilir çözümler.
  • Yeni Müşteri Deneyimleri: Kullanıcıların değişen ulaşım ihtiyaç ve taleplerini hızlı, sürdürülebilir, esnek bir şekilde karşılayan mobil ve/veya dijital çözümler.

Yatırım odak alanlarımız doğrultusunda hem Türkiye’den hem de yurt dışındaki önemli girişim ekosistemlerini inceliyoruz.

Driventure ile Girişimcilere Neler Sunuyoruz?

Driventure ile yeni girişimleri ve büyümeye hazırlanan yeni nesil oluşumları, şirketimizin ekosistemine dahil ederek büyüme yolculuklarını hızlandırıyoruz. Bu stratejik ortaklık ile yeni girişimler şirketimizin marka değerinden yararlanma şansına sahip olurken, her konuda know-how birikimimizi kaynak olarak kullanarak gelişim gösteriyorlar. Girişimcilerin Driventure macerası nasıl şekilleniyor diye merak ediyorsanız, aşağıdaki maddelere göz attığınızda sürecin kafanızda canlanacağına inanıyorum.

  • Öncelikle ilgilendiğimiz girişimleri şirketimizin ekosistemine dahil ederek projeleri prototip safhasında ise kavram kanıtlama şansı veriyor; daha ileri safhada ürün oluşturmuşlar ise değer önerisini şirketimizin kullanım senaryosu içinde uygulama, ölçek ekonomisine erişim, pazar erişimi, segment erişimi gibi faydalar sağlayarak yolculuklarını hızlandırıyoruz.
  • Girişimciler otomotiv bilgi birikimimizden yararlanarak Türkiye’nin en büyük Ar-Ge otomotiv merkezinin yetkin mühendislerine ulaşarak mentörlük alabiliyorlar.
  • Girişimcilerle stratejik fayda noktasında buluşuyorsak, onlara yatırım yapıyoruz.

Şimdi size Driventure ile hayata geçirdiğimiz iki projeyi kısaca tanıtmak istiyorum: Optiyol ve Bluedot.

Yeni Nesil Rota Optimizasyonu: Optiyol

Yeni nesil rota optimizasyonu çözümü olarak karşımıza çıkan Optiyol, verimli ve pratik rota planları sunuyor. Optiyol, sürücü tercihlerini, iş stratejilerini, talep değişkenliğini ve trafiği entegre eden bir platform olarak çalışıyor. Optiyol’un şirketimiz açısından sunacağı faydalar elbette çok fazla ama ilk etapta; Optiyol çözümlerinin Ford Trucks ve son teslimat çözümlerinde kullanılmasını öngörüyoruz.

Paylaşımlı Elektrikli Şarj İstasyonu Çözümü: Bluedot

Bir diğer önemli yatırımımız olan Bluedot, elektrikli araç sürücülerini ve şarj istasyonlarını bir araya getiren akıllı mobilite çözümü bir platform. Bluedot esasen şirketimizin elektrikli araç müşterileri için akıllı bir mobilite çözümü olarak stratejik fırsat sunacak.

Driventure ile Sektörün Geleceğine Yön Vereceğiz

Ford Otosan’da yenilik bitmiyor, geleceğe liderlik etme vizyonumuzu gördüğünüz gibi her alanda yaşatmak için çalışıyoruz. Otomotiv sektörü derin bir derya, yeniliğe ve gelişime çok açık. Teknolojik dönüşümün belki de en hızlı yaşandığı alanlardan biri. Biz de her zaman en geniş çerçeveden bakıyoruz.

Driventure hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, kurumsal internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ford Otosan olarak Driventure ile çok değerli yeni iş modelleri ve fırsatları geliştirebileceğimize inanıyorum. Bunu gerçekleştirecek tüm altyapı ve bilgi birikimine sahibiz. Şirketimizde yenilikler, yatırımlar bitmeyecek. Bizi takip etmeye devam edin 😊