İkonik Arazi Aracı “Ford Bronco” Avrupa’da Satışa Sunuluyor

Bronco2

Efsanevi Ford modeli Bronco 4x4 yakında ilk kez seçili Avrupa pazarlarında siparişe sunulacak ve önümüzdeki dönemde Türkiye’de de SUV severler ile buluşacak.

Sınırlı sayıda satışa sunulacak olan Bronco modelleri, hem şehir içi kullanıma uygun Outer Banks hem de ekstrem arazi koşullarında yüksek performans gösteren Badlands modeli ile piyasaya çıkacak.

Şehir içi kullanım için uygun olan Outer Banks, şehir hayatında kolay kullanım sağlayacak benzersiz özellikler sunuyor. Diğer yandan Badlands, zorlu arazi koşullarında yüksek performans göstermek için tasarlandı. Bu modelde yer alan özellikler, arazi aracı tutkunlarının beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlandı.

Her iki modelde de, araç üretim sayısı rozeti, neopren koltuk kılıfları, kapı saklama çantaları ve yumuşak malzemeli üst tente gibi benzersiz detaylar yer alıyor. Bu özellikler, Bronco'nun farklı modelleri arasındaki farklılıkları gösteren önemli ayrıntılar olarak karşımıza çıkıyor. 

Mustang ruhundan ilham alıyor, ‘G.O.A.T’ modunu fazlasıyla hak ediyor

1966 tarihli orijinal modelin kusursuz, ergonomik iç ve dış tasarımını yansıtan Ford Bronco benzersiz bir tarza, karaktere ve mirasa sahip bir SUV yaratmak için Ford Mustang’in performans ruhundan ilham alıyor. Gizli logolar, orijinal 1966 model serisini gösteren bir grafik, iç kısma yerleştirilmiş bir şişe açacağı ve geliştirme sırasında test için kullanılan konumların GPS koordinatları gibi orijinal aracın mirasını yücelten çeşitli tasarım ayrıntılarına da sahip. 

Bunların yanı sıra Bronco; gelişmiş güç aktarma organı teknolojileri, sofistike düşük (4L) ve yüksek (4H) vites, dört (çeker) şanzımanları, Trail Control (Arazi hız sabitleme sistemi) ve yedi adede kadar sürüş modu dahil olmak üzere ‘G.O.A.T’ modunu (‘Goes Over Any Terrain’-Her Arazide Gider) fazlasıyla hak ediyor. 

Her türlü arazide konforlu ve pratik bir sürüş deneyimi için sıfırdan geliştirilen yenilikçi ve pratik özellikler arasında;

● Araca monte saklama alanına sahip çıkarılabilir kapılar,

● Keşif aksesuarları için entegre montaj noktaları,

● Çamurlu yüzeylere karşı ultra dayanıklı, temizlemesi kolay bileşenler ve yüzeyler,

● Zorlu arazi koşullarına daha kolay uyum sağlaması için kare şeklinde gövde panelleri

● Ön çamurluğa monteli, sörf tahtası veya kano gibi daha uzun nesneleri taşımak için 68 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip yük bağlantı noktası,

● Tamamen çıkarılabilir kapıların yanı sıra çıkarılabilir ön ızgara ve tampon bulunuyor.

Dayanıklılık için tasarlandı, her koşula hazır

Zorlu koşullarda üstün performans için tasarlanan Ford Bronco’nun çift turbo, port ve direkt yakıt enjeksiyonlu 2,7 litre EcoBoost V6 benzinli motoru, zahmetsiz performans için 335 PS ve 563 Nm tork sağlıyor.

Sıkıştırılmış grafit-demir silindir blok, ağırlıkta herhangi bir artış yaratmaksızın gücü ve sertliği artırırken, elektronik olarak çalıştırılan bir tahliye kapağı (wastegate) ve yüksek basınçlı egzoz gazı devridaim sistemi (EGR) gibi özellikler gücü ve yakıt verimliliğini artırıyor. Karayolunda ve arazide sorunsuz, torku optimize edilmiş sürüş için 10 ileri otomatik şanzıman ise standart.

Bronco Badlands, zorlu arazide maksimum artikülasyon sağlamak için kilitli ön diferansiyel ve ön viraj demiri bağlantı kesme sistemi ekliyor. Buna ek olarak, otomatik moda sahip iki ileri elektromekanik transfer kutusu, koşullara bağlı olarak iki çeker ve dört çeker arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yaparak, sürücünün yola konsantre olmasını sağlıyor.

En zorlu sürüş koşullarının üstesinden gelmek konusunda Ford Bronco, güven ve emniyet için dayanıklı bir gövde sağlamanın yanı sıra muhteşem arazi kabiliyeti için 259 mm’ye kadar süspansiyon hareketine izin veren yedi traversli, yüksek mukavemetli çelik bir şasi üzerine inşa edildi.

Yüksek Performanslı Arazi Dengeli Süspansiyon (HOSS) sistemi, bağımlı süspansiyon tasarımlarına kıyasla yaysız ağırlığı yüzde 20'ye kadar azaltıyor, üstün sürüş kalitesi ve yüzeyle tutarlı temas sunuyor.

Her macerayı destekleyen teknoloji

Ford Bronco en zorlu koşullar için tasarlanmış olsa da konfor, eğlence veya kullanışlı özellikler açısından hiçbir taviz vermiyor. 8 inçlik kısmi TFT gösterge paneli, zaman içinde gelişmiş işlevsellik için Ford Power-Up kablosuz yazılım güncellemelerinden yararlanan en yeni nesil SYNC 4 iletişim ve eğlence sistemine sahip 12 inç LCD orta dokunmatik ekranla eşleştiriliyor.

Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu, bir subwoofer dahil 10 hoparlörlü B&O Premium Ses Sisteminin yanı sıra güçlü bağlantı ve SYNC 4 sistemiyle sorunsuz entegrasyon sunan FordPass uygulamasıyla birlikte standart.

Arazi sürüş modları devreye girdiğinde, arazi gözlem özelliğine sahip standart 360 derecelik kamera sistemi otomatik olarak etkinleştirilerek, sürücü koltuğundan görüşü mümkün olmayan tekerleklerin görülmesini sağlıyor ve zorlu sürüşler sırasında görünürlüğü artırıyor.

Bronco'nun her yere gidebilme yeteneğinin merkezinde, sürücülerin koşullara uyacak şekilde ihtiyaç duydukları modu seçmelerini kolaylaştıran Arazi Yönetim Sistemi bulunuyor. Ford Bronco, sürücüleri desteklemek ve aracın yeteneklerini güvenle keşfetmelerini sağlamak için gelişmiş arazi teknolojilerinden oluşan bir paket olan Trail Toolbox'ı da sunuyor. Bu ve diğer tüm akıllı sürüş teknolojileri sayesinde gerek yeni maceracılar gerekse deneyimli arazi sürücüleri Ford Bronco'nun yeteneklerine erişebilir.

Ford Bronco'nun satışa sunulması, arazi aracı tutkunları için heyecan verici bir gelişme. Özellikle, farklı modellerde yer alan benzersiz detaylar, Bronco'nun diğer arazi araçlarından ayrılmasını sağlayacak.