Yeni Ford Focus’a EuroNCAP’ten 5 Yıldız

Yeni Ford Focus

Bağımsız çarpışma testi kurumu EuroNCAP, geçmişe göre daha da zor kriterler uyguladığı son testinde, çok yakında Türk otomobil severlerin beğenisine sunulacak Yeni Ford Focus’u 5 Yıldız ile değerlendirdi.

Yeni Ford Focus; yaya, araç ve bisikletlileri algılayarak çarpışmayı önlemek üzere fren yapan gelişmiş güvenlik teknolojileri, gelişmiş gövde yapısı ve ultra yüksek dayanımlı malzemelerle desteklenen gövdesiyle yandan çarpışma testlerinde maksimum puan elde ederek en yüksek derecelendirmeyi hak eden ilk araçlardan biri oldu.

EuroNCAP hem yetişkin hem de çocuk yolcu korumasında Yeni Focus’a yüksek puan verirken, yeni C2 platformu ve yüzde 33 oranında yüksek dayanımlı ve presle sertleştirilmiş çelik kullanımı sayesinde önden çarpışma kuvvetlerinde yüzde 40’lık bir iyileşme gösteren Yeni Ford Focus yandan çarpışma testlerinde de en yüksek puanı elde etti.

Ford Global C-Sınıfı Otomobil Araç Hattı Direktörü Helmut Reder, Yeni Ford Focus’un çarpışma testinde elde ettiği mükemmel sonucu, “Geçmişteki sürüşlerinizi ve yolda güvende olmak için ne kadar yoğunlaştığınızı düşünün. Aslında günümüzdeki sürüş daha az talep etmiyor, sadece bizler baskıya daha alışkın hale geldik. Yaya ve bisikletli algılama özelliğine sahip Çarpışma Önleme Yardımcısı gibi teknolojiler sürücü üzerindeki baskıyı azaltıyor, odaklanmalarına yardımcı oluyor ve daha güvenli bir sürüş ortamı tesis ediyor,” sözleriyle değerlendirdi.

Daha konforlu ve daha güvenli

Yeni Ford Focus, bugüne kadar Ford araçları arasında en kapsamlı ve en gelişmiş sürüş destek sistemlerini barındırıyor. Sistemler üç radar, iki kamera ve 12 ultrasonik sensor ile çalışıyor.

Adaftif Hız Kontrol Sistemi; Dur-Kalk, Trafik İşareti Tanıma, Şerit Hizalama, Şerit Takibi ve Akıllı Hız Sınırlandırıcı özellikleriyle destekleniyor.

Kasımera tabanlı yeni Dinamik Led Ön Far Sistemi; öngörülü viraj aydınlatması ve trafik işareti aydınlatması özellikleriyle virajları ve endüstride bir ilk olarak trafik işaretlerini izleyerek farları önceden ayarlıyor.

Acil Durum Manevra Destek Sistemi; sürüş yönünde daha yavaş hareket eden ve sabit duran araçları tespit etmek için radar ve kamera kullanıyor ve olası bir çarpışma anında sürücünün manevra yapmasına yardımcı olmak için direksiyon desteği sağlıyor.

Ters Yön Uyarısı; ilk olarak Almanya, Avusturya ve İsviçre'deki müşterilere sunuluyor. Ön camdaki kamera ve otomobilin navigasyon sistemi bilgilerini kullanan sistem otoyol girişindeki iki “Ters Yön” işareti arasından sürüş yapması halinde sürücüye sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Yeni İkincil Çarpışma Fren teknolojisi, çarpışma sonrasındaki olası bir ikincil çarpışmanın etkisini azaltmak için orta kuvvette fren gücü uyguluyor.

Ford’un Avrupa'da ilk kez sunduğu Göz Hizası Gösterge Paneli (head-up), sürücülerin yola odaklanmasına yardımcı olurken, aracın arkasını 180 derecelik bir açıyla gösteren geri görüş kamerası, park ve manevraları kolaylaştırıyor.

Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ile desteklenen Kör Nokta Uyarı Sistemi geri manevra esnasında arkadan geçmekte olan bir araç olduğunda sürücüyü uyarıyor ve ilk kez sürücünün uyarıyı dikkate almaması halinde olası bir çarpışmayı engellemek üzere fren de yapıyor.