Finlandiya’da Castrol Ford Team Türkiye Rüzgarı!

finlandiya ralli

Avrupa şampiyonu unvanına sahip Castrol Ford Team Türkiye, dünyanın en önemli spor organizasyonlarından WRC-Dünya Ralli Şampiyonası’nın 26-29 Temmuz tarihlerinde yapılan 8. ayağı Finlandiya Rallisi’ni hedeflediği şekilde başarıyla tamamladı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın en zorlu toprak etaplarına sahip olan Finlandiya Rallisi, bu yıl toplam 317,26 km’lik birbirinden çetin ve hızlı 23 özel etabı ile nefes kesen mücadelelere sahne oldu. 104 ekibin start aldığı yarışta ancak 51 ekip finişi görebildi. Coğrafi özelliğinden dolayı 1000 Göller Rallisi olarak da bilinen ve “Ralliden çok daha fazlası” (More Than a Rally) sloganına sahip WRC Finlandiya Rallisi’ne tüm klasmanlarda çok büyük çekişmeler yaşandı.

WRC2’de en uzağa atlayan pilot unvanı Murat Bostancı’nın oldu

Dünyanın en büyük rollercoaster'ı olarak anılan ve seyircilerin büyük ilgi gösterdiği Finlandiya Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye iki ekiple mücadele etti. Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi rekabetin en üst düzeyde olduğu WRC2 kategorisinde, ödüllü EcoBoost motora sahip 4x4 Fiesta R5 ile cuma ve cumartesi günleri yaşadıkları aksiliklere rağmen, süper ralli yaparak yarışı kendi kategorilerindeki 18 ekip arasında 10. sırada bitirmeyi başardılar. Seyircilerin de çok büyük ilgi gösterdiği, yarışın 23. ve son etabı olan “Power Stage”de ise Murat Bostancı etabın finişindeki 55 metrelik muazzam uçuşu ile WRC2’de “en uzağa atlayan pilot” olurken çoğu WRC pilotunu bile geride bıraktı.

Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda (JWRC) mücadelesini sürdüren Buğra Banaz-Burak Erdener ikilisi ise Fiesta R2T 1.0 EcoBoost ile ilk kez katıldıkları Finlandiya Rallisi’ni toplam 16 ekip arasından 7. sırada tamamlayarak Marmaris Rallisi öncesinde önemli puanlar topladılar. 13-16 Eylül tarihlerinde yapılacak WRC Marmaris Rallisi’nin WRC Junior’da çift puan verdiği göz önünde bulundurulunca buradan alınan puanların taşıdığı önem daha da belirginleşiyor.

Serdar Bostancı: “Finlandiya Rallisi, Castrol Ford Team Türkiye için büyük bir deneyim oldu”

Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, otomobillerin adeta uçaklarla yarıştığı WRC Finlandiya Rallisi’ni, “2018 sezonunda WRC’deki ana hedefimiz, katıldığımız rallileri başarılı bir şekilde tamamlayarak tecrübe kazanmak. Finlandiya Rallisi’nde de açık şekilde görüldüğü üzere Dünya Ralli Şampiyonası’nda ralli tamamlamak çok zor. Fransa ve Portekiz’den sonra rallinin dünyasının en efsane yarışlarından biri olan Finlandiya Rallisi’nde elde ettiğimiz bu eşsiz deneyim, bizim gelecek planlarımız ve takımın gelişimi açısından her şeyden çok daha önemli. Castrol Ford Team Türkiye olarak, bundan sonraki en önemli hedefimiz, 8 yıl aradan sonra ülkemize geri dönen Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı olan Marmaris Rallisi’nde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek,” sözleriyle değerlendirdi.

Castrol Ford Team Türkiye hakkında: 1998 yılında kurulan ve 20 yıldır aralıksız olarak yarışmaya devam eden Ford Otosan’ın motor sporları takımı Castrol, Pirelli, Kale Oto Radyatör, Mutlu Akü, Bosch, Beyçelik Gestamp, SeturSelect, Borusan Lojistik, Mars Lojistik, UN, Avis, Yemekhane, Gürsoy, İzeltaş, NGK, Nova Reklam, TAV Passport ve Henkel markaları tarafından destekleniyor. 2018 yılında WRC-Dünya Ralli Şampiyonası’nı takip edecek olan Ford Motorsporları Takımı, her kesimden ralli sürücüsüne açık bir tek marka kupası olan Fiesta Rally Cup organizasyonuyla da Türkiye’deki operasyonunu sürdürüyor.

Twitter: @castrolfordtr

Instagram: castrolfordtr

Facebook: castrolfordtr