Sürdürülebilir Gelecek Vizyonumuza EBRD’den Finansman Desteği!

ford otosan ebrd imza toreni sign

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa pazarı için 1 tonluk ticari araçların yeni nesil, tamamen elektrikli ve plug-in hibrit versiyonlarının üretimini desteklemek üzere Ford Otosan’a 650 milyon Euro kredi sağlayacak. “Yeşil Ekonomiye Geçiş” yaklaşımı kapsamında sağlanan kredi, sahip olduğumuz çevreye daha duyarlı ve sürdürülebilir bir gelecek için otomotivde elektrik dönüşümüne öncülük etme hedefimize önemli bir katkı sağlayacak. 

Ulaşımın Geleceği; Taşımacılıkta Karbon Nötr 

Hükümetler, emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadeleye ivme kazandırmak için taşımacılık sektörünün karbon nötr olması yolunda kararlar alıyor. Bu kararlar neticesinde elektrikli araçların (EV), ulaşımın geleceğinde kilit bir rol oynayacağını öngörüyoruz. 

Ford Otosan olarak, 2023'ün ilk yarısında yeni 1 tonluk Ford Transit Custom’ın dizel, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarını kademeli olarak üretmeye başlayacağız. Bataryalı elektrikli araçlar ve şarj edilebilir hibrit versiyonlar, emisyonları ciddi oranda azaltarak çevreye duyarlı bir ulaşım seçeneği sunmaya devam edecek. 

Ford’un Küresel Üretim Merkezi ve 3.000 Yeni İstihdam

Otomotiv sektörünün elektrik dönüşümüne öncülük etme misyonumuz ile Kocaeli Fabrikalarımızın yeni nesil elektrikli ve bağlantılı ticari araç üretim projelerine 2026 yılına kadar 20,5 milyar TL teşvik aldık. Yatırımın tamamlanmasıyla elektrikli ticari araçlarda Ford'un küresel üretim merkezine dönüşeceğiz ve yaklaşık 3.000 kişi için yeni istihdam yaratacağız. Bilgi transferi aracılığıyla üretim süreçlerine entegrasyonu hızlandıracak, tedarikçilerimizin standartlarını ve verimliliğini yükseltmek için çalışacağız. 

“Elektrikli araçlar, taşımacılık sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltması yolunda umut vadeden bir adımı temsil ediyor. EBRD’nin, Türkiye’yi Avrupa’nın ticari EV üretim merkezlerinden biri olması, teknik bilgi birikimiyle katkı sağlaması, istihdam yaratması ve düşük karbon ekonomisini öne çıkarması konularında desteklediğini memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Ticari borç verenlerden önemli tutarda finansmanı ülkeye çektiğimiz, böylece küresel önceliklere yönelik özel yatırımları harekete geçirme taahhüdümüzü vurguladığımız için de mutluluk duyuyorum.” EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner

Daha Yeşil Bir Dünya İçin Yüksek Kaliteli, Sürdürülebilir Ürünler

Ford Otosan Liderimiz Haydar Yenigün; “Avrupa'nın lider ticari araç üreticisi Ford Otosan olarak geçtiğimiz aylarda açıkladığımız Türkiye'nin en büyük otomotiv yatırımı kapsamında, EBRD ile otomotiv sektörünün en büyük finansman sözleşmelerinden birini imzalamaktan dolayı çok mutluyuz. Sadece araç değil, mühendislik ve teknoloji alanında da yıllardır ihracat lideri olarak bu stratejik yatırım ile ülke ekonomisine katkı sağlayacak, daha yüksek katma değerli ileri teknolojiler üzerinde çalışma fırsatına sahip olacak ve daha yeşil bir dünya için yüksek kaliteli, sürdürülebilir ürünler üreteceğiz.” diyerek finansman ile ilgili düşüncelerini ve mutluluğunu paylaştı.