Ödüllü Ford Custom PHEV Ankara’da!

Ford Custom PHEV

2020 Uluslararası Yılın Ticari Aracı (IVOTY) ödüllü, Türkiye’nin ilk ve tek yerli şarj edilebilir, hibrit elektrikli ticari aracı Custom PHEV’i Ankara ATO Congresium'da gerçekleştirilen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nde sergilemenin yanı sıra 2 adet aracımızı da test amaçlı olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne vereceğimizi duyurduk. Böylece Valensiya, Köln ve Londra'da sürmekte olan testlere Ankara da eklenmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımıyla düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nde tanıttığımız segmentinde ilk olma özelliğine sahip Yeni Ford Transit ve Tourneo Custom PHEV’i, Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim üssü Kocaeli Fabrikalarımızda üretiyoruz. Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) dünya genelinde sadece 16 fabrikayı kabul ettiği “Global Lighthouse Network” ağına Türkiye’den giren ilk otomotiv tesisi olan Kocaeli Fabrikamızda kısa süre önce seri üretimine geçtiğimiz model, Türkiye’de üretilen şarj edilebilir hibrit elektrikli ilk ticari araç olma unvanın da sahibi.

“Akıllı Şehir” uygulamaları çerçevesinde geliştirilen “Temiz Ulaşım” projeleri kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne test amaçlı verilen 2 araçla hem kullanıcıların elektrikli araç deneyimleri gözlemlenecek hem de araçlardan alınacak veriler, ürün geliştirme süreçlerimizde kullanılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise elektrikli araçlar ile taşımacılık hizmetleri verecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Günümüzde tüm dünyada kentler arasında bir rekabet yaşanıyor. Ankara bu rekabette öne çıkacak çok önemli bir potansiyele sahip. Şehrimizin tarihini, kültürünü, turizmini, üretimini önemli bir kaynak olarak kullanırken, şehircilik politikalarında da bugünün gereklerine uygun bir yaklaşımla önemli mesafe kat ediyor, çevre dostu akıllı şehircilik uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin ilk ve tek yerli şarj edilebilir, hibrit elektrikli ticari aracı olan Ford Custom PHEV’in test sürüşleri için Ankara’nın seçilmiş olmasından mutluluk duyduk. Ford Otosan tarafından ülkemizde üretilen bu araçların yarattığı katma değeri şehrimizin sakinlerinin hizmetine sunarken edineceğimiz deneyim, sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyan elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesine de katkı sağlayacak,” sözleriyle test amaçlı kullanılacak hibrit elektrikli araçlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Genel Müdürümüz Haydar Yenigün ise, “Otomotiv sanayi bugün tüm dünyada çok önemli bir dönüşüm geçiriyor; elektrikli araçlar da bu dönüşüm sürecinde önemli adımlardan biri durumunda. Ford Otosan olarak, Türkiye’nin ilk ve tek yerli şarj edilebilir, hibrit elektrikli ticari aracını üretmekten duyduğumuz mutluluk, 2020 Uluslararası Yılın Ticari Aracı (IVOTY) ödülünün de sahibi, segmentinde bir ilk olan Custom Plug-In Hybrid modelimizin ülkemizin başkentinde test amaçlı olarak kullanılacak olması ile ikiye katlanıyor. Ford’un “Akıllı Şehirler” vizyonu ile Türkiye’de şehir içi taşımacılığında bir ilki gerçekleştirmekten ve daha çevreci, verimli ve sessiz bir taşımacılık için kritik rol üstlenecek yatırımlarımız ile ülkemize ve çevreye katkı sağlıyor olmaktan kıvanç duyuyoruz. Teknolojik yetkinliklerimiz ve Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin ihracat şampiyonu Ford Otosan olarak, hibrit elektrikli modellerimizi dünyaya sunacak ve bu alanda söz sahibi olacak konumdayız. Türkiye’de bu teknolojinin öncüsü olarak, otomotiv sanayinde geleceği tasarlamaya, dünya çapında bir başarı hikayesi yazmaya devam ediyoruz,” sözleriyle şirketimizin Türkiye’de ticari araçlarda elektrikli hibrit teknolojisinin öncüsü olduğunu vurguladı.