Ford EcoSport ile Nemrut Yolunda…

EcoSport

Hep diyoruz #fordileyolda diye, ama bu sefer Seymen Bozaslan ile yol arkadaşı Yeni EcoSport’un peşine takılıp yolları aşacak; dağlara, kralların huzuruna çıkacağız. Bu sefer yolculuğumuz geçmişe. Hazırsanız gidiyoruz!

Yazı ve Fotoğraflar: Seymen Bozaslan

Yeni Ford Ecosport ile güneydoğu bölgesini keşfederken en merak ettiğim yerlerden birisi Nemrut’tu. Kendini tanrılaştırmak isteyen bir kral ve onun kurduğu bir bölge. Gün doğumu ve batımını en iyi izleyeceğiniz noktalardan biri olarak da geçiyor. Adıyaman’ın gururu Nemrut üzerine biraz konuşalım mı, ne dersiniz?

Nemrut’a ne zaman çıkılır?

Nemrut’a çıkmanın en güzel zamanı mayıs, haziran ayları. Yollar ise mart ile kasım ayları arasında açık. Onun dışındaki aylarda yol kapalı olduğu için ulaşımınız da mümkün olmayacaktır. Ama ne zaman giderseniz gidin hava rüzgârlı ve biraz soğuk olacaktır. Ben Nemrut’a ağustos ayında sabaha karşı çıktım. Fakat Nemrut’a çıkılacak en güzel zaman, kesinlikle mayıs ve haziran ayları.

Nemrut’a nasıl çıkılır?

Nemrut’a çıkmak için bir öncesi gecesinde Adıyaman, Merkez’de konakladım. Fakat sonradan fark ettim ki; Nemrut yolu üzerindeki köylerde de, Kahta ilçesinde de oteller var. Dilerseniz 80 km uzaklıktaki Adıyaman yerine Kahta veya Gerger Köyü’ne yakın bir noktada da konaklayabilirsiniz. Gün doğumuna yetişmeden önce bir miktar daha uyku çekebilirsiniz böylece efendim. Nemrut’a kadar düzgün bir yoldan gidebiliyorsunuz. Özellikle sabaha karşı çıkıyorsanız farları yanan tüm araçların amacının gün doğumunu izlemek olduğunu düşünerek bir tık daha heyecanlanıyorsunuz. Düşünsenize uzunca bir yol var ve tüm araçlar o yöne gidiyor. Ortak paydamız güneşe ilk merhaba diyenlerden olmak. Nemrut yolu son derece güzel demiştim. Bu yol Nemrut Müzesi’ne kadar gidiyor. Orada indikten sonra servis araçlarına biniyor ve asfaltın son bulduğu yere kadar 5 TL gidiş-dönüş ödeyerek 1-1,5 km yolculuk yapıyorsunuz. Buraya geldikten sonra Nemrut’tasınız artık! Demek isterdim, ama hayır! Buradan da 20 dakikalık bir yolculuğunuz var. Yürüyerek tırmanacağınız basamaklar sonrasında Nemrut’un doğu veya batı terasına ulaşabilirsiniz. Gün batımı batı terasında, gün doğumu ise doğu terasında izleniyor. Zaten kalabalıktan anlarsınız. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Ciddi soğuk! Adıyaman'dan  12-13 derece fark ediyor. Nemrut’a çıktıkça sıcaklık da hızla düşüyor. Bu sebeple hazırlıklı gitmekte fayda var.

Nemrut Dağı’nın tarihçesi

Nemrut Dağı’nda şehirleşmeyi başlatan ilk uygarlık Persler oldu. Bölgeye daha sonra, yayılmacı politikalar güden Yunanlılar hâkim oldu. Sonraki süreçte bölgede hâkimiyet bir kez daha değişti ve MÖ 1. yüzyılda Nemrut Dağı ve çevresinde Kommagene Krallığı I. Mithrades Kallinikos tarafından kuruldu. 141 yıl boyunca hüküm süren Kommagene Krallığı MS 72 yılında Roma hâkimiyetine girdi. Bu uygarlığın kalıntıları olan ve Nemrut Dağı üzerinde bulunan birçok tarihi eser ise günümüze kadar yıkılmadan ayakta kalmıştır. Bir güç simgesi halini alan bu dağ günümüzde de önemini korumaktadır.

Nemrut hakkında

• Adıyaman’da kalıyorsanız gün doğumuna yetişebilmek için yola gece 02.30 gibi çıkmanız lazım.

• Nemrut’a binek araçla çıkabilirsiniz. Aracınız yoksa 65-70 TL ödeyerek gidiş- geliş turları da tercih edebilirsiniz. Adıyaman’dan 02.30 gibi alıp 10.00 gibi aldıkları yere geri bırakıyorlar.

• Üşümeniz garanti! Ona göre giyinin!

• Malatya ve Adıyaman’dan iki tane yol var Nemrut’a. Yollardan biri Kahta, diğeri ise Pütürge üzerinden. Pütürge üzerinden giderseniz daha yakın bir noktaya ulaşır, daha az yürürsünüz.

• Heykeller kireç ve kum taşından yapıldığı için zaman içinde yıpranıyor. Bu sebeple biraz sıkıntılı bir gelecek bekliyor onları. Hatta bu konuda dönemin kültür bakanı Ertuğrul Günay heykellerin daha aşağıya taşınmasını önermiş, fakat çok tepki görmüştü.

• Gördüğünüz heykellerde aslan yeryüzü, kartal ise gökyüzü liderliğini simgeler.

• Battaniye isterseniz 5 TL’ye kiralayabilirsiniz.

• Bir şeyler atıştırmak isterseniz Nemrut Müzesi’nin bir kafesi var. Yeme içme ihtiyaçlarınızı burada karşılayabilirsiniz.

Nemrut için nerede konaklamalıyım?

Adıyaman’da konaklamanızda öncelikli amaç Nemrut’a çıkmak ise, Nemrut ile Adıyaman arasının 80 km olduğunu unutmamalısınız. Bu mesafenin hepsinin asfalt olmadığını da hatırlatmak isterim. Bu yüzden burada ikiye ayrılıyoruz. Adıyaman’da konaklamak isteyenler; Arsames Otel, White Star Hotel, Antiochos Otel ve Tuğra Oteli tercih edebilir. Nemrut’a daha yakın olmak istiyorum diyenler ise Karadut Pansiyonu veya Kahta’daki otelleri tercih edebilir.

Nemrut Dağı keşfi?

Alman mühendis Karl Sester 1881 yılında yol yapımında çalışmak üzere Diyarbakır’a gelmiştir. Bu bölgede araştırma yaparken bazı tarihi yapılar dikkatini çekmiştir. Birtakım çalışmalar sonucu tesadüfen fark ettiği eserlerin üzerindeki Grekçe yazıları çözüp bu heykel ve eserlerin Kommagene Krallığı’na ait olduğunu ve Kral I. Antiochos’un emirleriyle yapıldığını keşfetmiştir. Bu keşif sonrası Nemrut Dağı dünya çapında ayrı bir önem kazanmıştır.

Bölgede keşfedilen bir yazıtta Antiochos’un ağzından yazılmış bir metin yer almaktadır. Kralın heykelleri kendisi için yaptırdığını anlatan bu yazıtın, Nemrut Dağı’nın sırrının çözülmesinde ciddi katkısı vardır. Daha sonraları bu çalışmalara ünlü Oryantalist Osman Hamdi Bey de katılmıştır. Dağda bulunan taşınabilir eserler Adıyaman Müzesi’ne götürülmüş, taşınamayan eserler ise hâlâ Nemrut Dağı’nda yer alan milli park içerisinde muhafaza edilmektedir.

Nemrut Dağı neden özel?

Bu bölgede Nemrut Dağı’na arkasını dönmüş halde koltukta oturan heykel gövdeleri bulunmaktadır. Bu gövdeler 10 metre yüksekliğindedirler ve bazılarının başları aşağıya dönük şekilde bulunmaktadır. Bu heykeller sırasıyla Apollon, Mitra, Helios, Hermes, Tyche-Fortuna, Zeus, Oramasdes, Antiochos, Herakles ve Ares mitolojik tanrılarını temsil etmektedir. Bu heykellerin sağ ve sol yanında kartal ve aslan heykelleri de tanrıları korumakla görevlidir. Aslan yeryüzü hükümdarı, kartal ise gökyüzü hükümdarı olarak kayıtlara geçmiştir.

Günümüzde Nemrut Dağı

Nemrut Dağı 2150 metre yüksekliğindedir. Bu yüksekliğe bağlı olarak havanın geceleri çok soğuması ve sabahları çok ısınması heykellerin aşınmasına neden olmaktadır. Yaklaşık 2000 yıllık olmaları da aşınmalarının bir başka sebebidir. Buna rağmen kalıntılar tarihi ve önemli olduğu için turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Nemrut’ta #fordileyolda rotamın en güzel gün doğumlarından birine şahit oldum. Özellikle aracın yol tutuşu ve Nemrut gibi sürekli tırmanılan bir yoldaki atak performansı sürücü olarak beni oldukça rahatlattı. Ayrıca gece yolculuğu yaptığım için tavan penceresini açıp yıldızları izlemek de beni ayrıca mest eden başka bir detay oldu.