Bir Annenin Korona Güncesi

Gonca Sofuoğlu
Gonca Sofuoğlu Temiz

Gonca Sofuoğlu Temiz Müşteri Deneyimi Müdürü

Konfor alanlarımızdan, günlük rutinlerimizden uzaklaşarak daha önce hiç yaşamadığımız şekilde endişeli ve bilinmez bir sürece girdiğimiz şu dönemlerde çalışan bir anne olarak, bir kadın olarak belki de tarihe bir not bırakma içgüdüsüyle bu yazıyı kaleme almak istedim.

Yaşanan salgının dünya genelindeki yıkıcı etkileri bireysel endişeden farklı olarak toplumsal bir kaygıya dönüşmüş durumda ve çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin zihnini en çok meşgul eden konunun koronavirüs olduğunu görüyorum.

Hal böyleyken çocuklarımızın bu endişeli hallerimizden etkilenmiyor olduğunu düşünmek imkânsız. Hatta en ufak bir kar yağışında okullar kapanır mı heyecanını, erkene çekilen tatil ve evden eğitim kararına zerre kadar gösteremediklerine şahit olmak ben ve etrafımdaki diğer veliler için de farklı bir deneyim oldu.

Bu yazıyı herhangi bir didaktik amaçla yazmadığımı, sadece deneyim ve gözlemlerimden çıkarımlarım olarak ele aldığımı tekrarlamak isterim. Sizlerin de bu süreçte neler yaşadığınızı, ne gibi eylemlerde bulunduğunuzu merak ediyorum açıkçası… Bu platform bunları konuşabilmemiz için güzel bir zemin. O yüzden yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Konumuza geri dönecek olursam… Hepimizin ilk defa karşılaştığı ve büyüklerimizden, uzmanlarımızdan, yetkin isimlerden (zira onlar için de ilk) bile net cevaplar alamadığımız bir bilinmezliği yaşıyoruz.

Bu bağlamda naçizane kendi yaptıklarımdan biraz bahsetmek istiyorum. Evde artık televizyon açmıyoruz, en azından haber kanallarını açmıyoruz. Haberleri dijital platformlardan takip ediyoruz ve çocuklarımıza bilmeleri gerektiği kadarını iletiyoruz. Çocukların dünyası bildiğiniz gibi bizlerden çok daha farklı ve dolayısıyla kendimiz bir endişe halindeyken onların endişelerini doğru bir şekilde ele alıp alamadığımız ilerisi için önemli.

Yaratıcı aktiviteler ve farklı konularda sohbetler için bir fırsat olarak görüyorum çocuklarımla vakit geçirmeyi. Böylece hem kaliteli zaman geçiriyoruz, hem onları hem de kendimi endişeden uzak tutabiliyorum.

Okullar, bazı işletmeler ve sektörlerden kapanma haberleri geliyor, bazıları ise evden çalışma sistemine geçtiler. Çalışan anne babalardan evde çocuklarıyla çalışma hayatlarını sürdürme deneyimleri ile ilgili anlattıklarını dinliyorum, sosyal medyada paylaşılanları izliyorum. Her annenin kendi doğrusu vardır ya, ben de bu konularla ilgili kendi doğrularımı oluşturmaya çalışıyorum.

Önlem almaya çalışıyorum, ama abartmamaya da gayret ediyorum. Evde stok yapmadım mesela. Yapanları da yargılamıyorum, demin dediğim gibi herkes bu durumla ilk defa karşılaşıyor, kendi doğrularını oluşturuyor. Ama sağduyulu olunmasını istiyorum, diliyorum. Ailece temizliğe, hijyene azami düzeyde dikkat ediyoruz. Besin değeri yüksek yiyecekleri tercih ediyoruz. Uykumuzu düzenli tutmaya çalışıyoruz. Bireysel olarak yaptıklarımız bunlar. Kedilerim bile duruma ayak uydurdu, yıkanmaktan hoşlanır hale geldiler.

Dışarı mecbur olmadıkça çıkmıyoruz. İşten eve, evden işe. Varış noktalarında ilk durak hep belli: ellerimizi iyice yıkayabileceğimiz bir lavabo.

Kendi doğrularımızı oluştururken insanlığımızı ve vicdanımızı da yeniden keşfediyoruz. Bu bilinmez sürecin en önemli kazanımının bu olacağını neredeyse herkes kabullenmiş durumda. Evet, çok karamsar olunacak bir tablo ile karşı karşıyayız, ama önlemleri elden bırakmadan biraz Polyannacılık oynamanın da kimseye zararının dokunmayacağını düşünüyorum.

O yüzden çocuklarıma bu süreci bir fırsat olarak görmelerini söylüyorum. Olumsuz etkisi olan bilgisayar oyunlarından, sosyal medya içeriklerinden olabildiğince uzakta birlikte vakit geçirebileceğimiz, birlikte yeni deneyimler yaşayacağımız, birlikte aşacağımız, birlikte üstesinden geleceğimiz rafine bir süreç.

İleride, tüm bunlar geride birer anı olarak kaldığında hepimizin “ne günlerdi” diyerek, kayıpsız bir şekilde hayatlarımıza devam ettiği anları yaşamak dileğiyle… Sağlıkla ve sağduyuyla kalın.

Bu içeriğe bir emoji ile tepki ver!
 • emoji-happy 0 SEVİNDİM
 • emoji-sad 0 ÜZÜLDÜM
 • emoji-angry 0 KIZDIM
 • emoji-heart 1 BAYILDIM
 • emoji-lol 0 AŞIRI GÜLDÜM
 • emoji-surprise 0 ENDİŞELENDİM
 • emoji-clap 3 BRAVO
 • emoji-thumbs-up 14 BEĞENDİM
 • emoji-thumbs-down 0 BEĞENMEDİM
 • emoji-blink 0 HINZIR SENİ
 • Yorumlar

Emiralp Duman : Samimi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ben de bu günlerde herkese Stoa felsefesi okumalarını tavsiye ediyorum. Stoacı düşünürler dünyanın karmaşık ve bilinmez dünyasıyla baş etmek için güzel bir felsefe sunuyorlar.

Gonca Sofuoğlu Temiz : Yorum için teşekkürler. "İnsanın temel amacı mutluluktur" Bence de her dönem için geçerli bir bakış açısı.

Dilek Türker : Öncelikle kaleminize sağlık, bu sorun hepimizin ortak sorunu ve bu sorunu ancak birlikte aynı davranış stratejisine girersek çözebileceğimiz gerçeğini unutmamalıyız. Ben bir hidrobiyolog olarak bu ev tipi karantinaların aslında dünyaya ne kadar iyilik olduğunu anlatarak iyi taraflarını hava kirliliğinde ki, sulak alanlarda ki kirliliğin nasıl kısa sürede geri döndüğü gibi şeyleri oğlumla paylaşarak içinde ki endişenin başka şekillerde umut olmasını sağlamak istiyorum

Gonca Sofuoğlu Temiz : Paylaşım için teşekkürler. Doğanın iyileşme gücü gerçekten ilham verici olabiliyor. Her durumdan bir fayda çıkarmak lazım, kendimiz için gelişim fırsatı, ailemizle kaliteli vakit geçirmek için bir ara gibi de görebiliriz.. Pozitife odaklanmak ve bunu yaymak çok önemli. Etki alanımızı doğru tespit edip, fark yaratabileceğimiz şeyleri anlamak en iyisi. Sevgiler

Abdurrahman Tanju Top : Değerlendirmeleriniz çok güzel kaleminize sağlık olumlu düşünerek uyarılara azami dikkat ederek bu süreci en kısa sürede dünya olarak atlatacağımızı düşünüyorum. Bu olay bize gösterdi ki mesafeler hiç birşey elimizdekilerin kıymetini bilerek yarınları düşünmeliyiz ve hiçbir zaman yalnız değiliz ve dünya aslında çok küçük. Bu sürecin de gelişmemizde ve işbirlikteliklerimizde bize çok olumlu yanlarının olacağını düşünüyorum, kişisel gelişim açısından fırsatları değerlendirerek daima ertelediğimiz şeylere ulaşmak için bir fırsat olarak görüyorum. Sağlıklı günlere en koşa sürede ulaşabilmek dileğiyle.Saygılarımla Evde kal!!!

Gonca Sofuoğlu Temiz : Merhabalar, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bu günleri kendimizi geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirmemiz büyük bir kazanım olacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle…