Çok Yakında: Yeni Ford Ranger

Yeni Ford Ranger

Merakla beklediğiniz pick-up modellerimizden Yeni Ford Ranger’ın açıklanan özellikleri sabırsızlanmanıza neden olabilir. Ama güzel haber, Yeni Ford Ranger çok yakında meraklılarıyla buluşmaya hazırlanıyor!

Yeni Ford Ranger: Gücün yeni adı

Yeni Ford Ranger; daha güçlü ve daha verimli motoru ile bünyesinde barındırdığı yenilikçi teknolojilerle sınıfının standartlarını yeniden belirliyor. Avrupa’nın en çok satan pick-up modeli SCR dahil en gelişmiş motor teknolojilerini bünyesinde barındıran 2.0 litre EcoBlue dizel motor seçeneği yeni 10 vitesli otomatik şanzımanla kombine edildiğinde yüzde 24’e varan yakıt verimliliği sunuyor. Yeni 2.0 litre hacimli EcoBlue Bi-turbo motor 213 PS güç ve 500 Nm tork değeriyle yerini aldığı 3,2 litre TDCi motora kıyasla daha küçük hacmine karşın fazladan 13 PS güç ve 30 Nm tork üretiyor.

Yeni Ford Ranger; dört tekerlekten çekiş sistemi ve SYNC 3 ile kullanıcılara tamamen yeni çözümler sunuyor. Bu sınıfta yaya algılama özelliğine sahip Çarpışma Önleme Sistemi ve Akıllı Hız Sınırlama özelliklerini standart olarak sunan ilk pick-up olan yeni Ford Ranger, Aktif Park Yardımcısı da dahil olmak üzere olası bir çarpışmayı önleyen veya etkilerini en aza indiren gelişmiş sürüş destek sistemleri sunuyor.

Ürün gamının güçlü versiyonlarında daha konforlu bir sürüş için Aktif Gürültü Yönetimi teknolojisi sunulurken, Ranger Wildtrak kolay açılıp-kapanan bagaj kapağı gibi donanımlarıyla kullanım kolaylığı sunuyor.

800 mm (80 cm) ile sınıfının en iyi su geçiş derinliğine sahip olan ve 230 mm yerden yüksekliğe sahip olan Yeni Ford Ranger sürücü ve araç içindeki yolcuların konforunu bozmadan zor arazi koşullarını aşmak için tasarlandı. 29 derecelik yaklaşma ve 21 derecelik uzaklaşma açıları asfalt dışı yollarda güvenle ilerlemeye yardımcı oluyor. Üstün off-road performansının yanı sıra 3.500 kg römork çekme kapasitesi ve 1.252 kg yükleme kapasitesi ile sınır tanımıyor.

Gücünün kaynağı 2.0 litre EcoBlue dizel motor

Ford Ranger’da kullanılan yeni 2.0 litre EcoBlue turbo dizel motor performansla yakıt verimliliğini bir arada sunuyor. Bu motor giriş seviyesinde 170 PS güç ve 420 Nm tork üretiyor ve 8,3 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 216 gr/km CO2 emisyon salım değerine ulaşıyor. Aynı motorun bi-turbo versiyonu 213 PS güç ve 500 Nm tork üretiyor. Bu versiyon 9,2 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 228 gr/km CO2 emisyon salım değerine ulaşıyor.

Optimize edilen kompakt boyutlu turbo besleme sayesinde yeni motor yerini aldığı 2,2 litre hacimli TDCi motora kıyasla özellikle alt devirlerde daha yüksek hava iletimi gerçekleştiriyor ve böylece tüm devir aralıklarında daha canlı ve atak bir sürüş hissi sunuyor. Ürün gamının tepe noktasını oluşturan bi-turbo versiyonda her iki turbo besleme alt devirlerde yüksek tork üretimi için seri çalışıyor. Üst devirlerde küçük turbo devreden çıkarken büyük turbo yüksek güç üretimi için çalışmaya devam ediyor.

Vites yolları belirgin ve vites geçişleri yumuşak altı ileri manuel şanzıman dışında 170 PS ve 213 PS versiyonları bu sınıfta benzersiz 10 vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Daha geniş aralıklı oranlar ve şanzımanın değişen koşullara adapte olmasına izin veren gerçek zamanlı uyarlanabilir vites değişimleri gibi özellikler farklı sürüş koşullarında mümkün olan en iyi performans, yakıt verimliliği veya akıcı sürüş özelliklerini tesis etmeye yardımcı oluyor. Gerçek yaşam sürüş koşullarına göre belirlediğimiz verilere göre yeni dizel motor yerini aldığı motora kıyasla manuel şanzımanla kullanıldığında yüzde 4, yeni 10 vitesli otomatik şanzımanla kullanıldığında yüzde 24’e varan yakıt ekonomisi sağlıyor.

SYNC3 araç içi iletişim ve eğlence sistemi

Yeni Ford Ranger ile birlikte sunulan SYNC 3 bağlanabilirlik çözümleri sürüş esnasında hayatınızı kolaylaştıran tüm çözümlere her an bağlı kalmanıza olanak sunuyor. Ford’un basit sesli komutlar veya 8 inçlik dokunmatik ekran üzerinden kumanda edilebilen SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto™ uyumluluğu ile yolculukları keyfe dönüştürüyor.

Daha güvenli bir sürüş deneyimi

Yeni Ford Ranger olası çarpışmaları önleyen veya etkilerini azaltan Yaya Algılama Özelliğine Sahip Çarpışma Önleme Sistemi ve Akıllı Hız Sınırlandırma teknolojileriyle yollara çıkan sınıfının ilk modeli. Sistem, bir çarpışma riski algıladığında önce sürücüyü işitsel ve görsel olarak uyarıyor ve sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde fren pedalı ve disklerin tepki verme süresini kısaltmak üzere hazırlık yapıyor ve sürücünün hala reaksiyon göstermemesi halinde sistem aracın hızını düşürmek için otomatik olarak fren yapıyor.

Akıllı Hız Sınırlandırma Sistemi ise hız sınırlandırma ile trafik işareti tanımlama teknolojilerini bir arada kullanıyor ve Ranger’ın maksimum hızını değişen hız sınırlarına otomatik olarak uyarlıyor. Sürücü direksiyon kumandalarını kullanarak aracın maksimum hızını ayarlarken ön cama entegre kamera trafik işaretlerini algılıyor ve algılanan hız sınırının sürücünün ayarladığı hızdan düşük olması halinde ise aracın seyir hızını düşürüyor. Hız sınırının artması halinde sistem sürücünün seyir hızını yeni hız sınırına kadar arttırmasına izin veriyor.

Yeni Ford Ranger ilk kez Ford’un Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma özelliğiyle donatılırken, Aktif Park Yardımcısı sürücü sadece gaz ve fren pedalını kontrol ederken direksiyon manevralarını otomatik olarak gerçekleştirerek aracı paralel park alanlarına park ediyor. Şerit Takip Uyarısı, Şerit Takip Yardımcısı, Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, ön ve arka park sensörleri, geri görüş kamerası ve standart olarak sunulan Devrilme Önleme ve Römork Salınım Kontrolü fonksiyonlarına sahip Elektronik Stabilite Kontrolü gibi donanımlar sürücünün konfor ve rahatlığına katkıda bulunuyor.

Yeni Ford Ranger’da; XLT donanım versiyonunda 170 PS gücünde 2.0 litre EcoBlue ve Wildtrack donanımda 213 PS gücünde 2.0 litre EcoBlue olmak üzere farklı donanım ve motor kombinasyonu bulunuyor. Motor ve donanım seçeneğine bağlı olarak manuel şanzıman dışında otomatik şanzıman ve 4x2 veya 4x4 çekiş sistemi alternatifleri tercih edilebiliyor.