Ford SYNC Teknolojisi [Efkan Güçvardar]

Ford SYNC

Satış ve Servis Eğitim departmanımızdan Satış Eğitim Uzmanı Efkan Güçvardar, Ford Blog için ikinci yazısında Ford Teknolojileri’nden SYNC özelliğini detaylı olarak anlattı. Keyifli okumalar…

 

Ford SYNC, mevcut Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol Sistemine ciddi ek özellikler sağlayan, araç içi etkileşimi arttıran Ford’un yeni teknolojilerinden biridir. SYNC, kullanıcıların araç içerisinde Bluetooth ya da USB aracılığıyla sisteme cep telefonu veya müzik çalarını bağlayarak, ellerini direksiyondan ayırmadan telefon görüşmesi yapmasına ve sesli komutlar aracılığıyla müzik ve diğer fonksiyonları kontrol etmesine olanak verir.

 

 

Söz konusu özellik 2012 Barselona Global Mobil Konferasında ‘Otomotiv, Ulaştırma ya da Yardımcı Servislerde ‘En İyi Mobil İnovasyon’ ödülünü almaya hak kazanmıştır.

 

 

SYNC, cep telefonunuza gelen yazılı mesajları size sesli olarak okumakla kalmaz aynı zamanda daha önceden tanımlanmış metin mesajlarını SMS olarak göndermenize de imkan tanır.

 

SYNC ile USB ya da MP3 aygıtından müzik çalabilir, Bluetooth uyumlu cep telefonunuzdan sisteme müzik aktarabilirsiniz.

 

 

Gelişmiş SYNC sistemi bununla birlikte çalan parçayı ya da sanatçısını da tanır. Bu sayede çok basit sesli komutlar ile parça, tarz ya da şarkıcı ismi ile müzik arşivinize ulaşıp istediğiniz müziği araç içerisinde dinlemenin keyfine varabilirsiniz.

 

ABD’de büyük başarı kazanmış olan sistemin 2015 yılı itibarıyla Avrupa’da 3.5 milyonun üzerinde araçta kullanılacağı tahmin edilmektedir. SYNC ayrıca, kaza olması durumunda 112 acil yardımı otomatik olarak arayan Ford Acil Durum Yardımı özelliğini de sağlıyor.

 

Acil Durum Yardımı Sistemi’ne entegre modül, çarpışma saptandığı zaman (Sistem hava yastıklarının devreye girdiği diz hava yastığı hariç ya da sisteme yakıt akışının kesildiği durumlarda devreye girmektedir) sürücünün Bluetooth bağlantılı cep telefonunu üzerinden 112 acil yardım servisini kazanın olduğu ülke dilinde otomatik olarak arayarak kaza yerinin GPS koordinatlarını acil durum birimlerine bildirmekte ve acil yardım birimleri ile araç içerisindekiler arasında telefon görüşmesi sağlanmaktadır.

 

 

2012 Aralık ayında televizyonda Datça’da yaşanan bir kaza haberinde araçta anne ve babanın vefat ettiğini çocuklarının da 25 saat sonra canlı olarak kurtulduğunu duymuştum. Bu haberi dinlerken araçları SYNC sistemine sahip olsa ne olurduyu çok düşünmüşümdür. Kaza olduktan sonra cep telefonlarının üzerinden 112 acil yardım servisi 10 sn. içersinde aranmış olsa ve oraya yardım ulaştırılarak şu an belki aramızda olabilirlerdi.

 

112 acil yardım servisi ile otomatik olarak iletişim kurma yeteneğine sahip olan sistem, araçlarının kullanım ömrü boyunca müşterilere ücretsiz olarak sunuluyor. Araçta bulunan GPS konum belirleyici sayesinde Türkiye’de almış olduğunuz aracınızla Almanya’ya seyahat ettiğinizde, Almanya’da kaza yaparsanız SYNC kaza yaptığınız ülkenin acil yardım servisini arayıp Almanca kazayı ve koordinatlarını bildirerek, Ford araç kullanıcılarına ve yakınlarına ulaşım imkanı sağlayan bir teknolojidir.

 

 

Önümüzdeki aylarda gelecek olan SYNCApplink 1.1 versiyonunda daha önceki versiyonun sahip olduğu özelliklerin yanı sıra daha iyi şarj seviyesi , radyo , cd çaları ve telefona yükleyeceğiniz bazı aplikasyonlarını sesli komutlarla kontrol edip kullanabileceksiniz.

 

 

Efkan Güçvardar

 

Efkan Güçvardar’ın ‘Otomatik Start-Stop Sistemi’ hakkındaki yazısı için tıklayın