Yurt dışından çeşitli nedenlerle alış veriş yaptığımız zaman gümrük, vergi ve sınırlamalarla ilgili aklımızda birçok soru oluşuyor. Alış veriş yaptıktan sonra sürpriz yaşamamak adına bir bilene danıştık ve Ford Otosan Dış Ticaret Müdürü Cüneyt Şengün yurt dışına çıkarken yanımızda götürebileceğimiz ya da yurt dışından gelirken getirebileceğimiz eşya/para  ya da posta yolu ile getirebileceğimiz eşyalarla ilgili gümrük uygulamaları hakkında merak edilenleri yazısında cevaplandırdı.

 

Yolcu Beraberi Götürebilecek Eşyalar

 

Yolcu olarak, yurt dışına çıkarken kişisel eşyalarımızı yanımızda götürebiliriz. Yolcuların yanlarında götürecekleri gıda malzemeleri, kimyasallar gidecekleri ülke gümrüğünde problem yaratabileceğinden bu ve benzeri malzemelerin götürülmeleri risk içermektedir. Bunun yanı sıra yolcuların yanlarında götürecekleri ilaçların reçetelerini/doktor raporlarını yanlarında bulundurmaları gidecekleri gümrük idarelerinde sorun yaşamalarını engelleyecektir.

5.000 ABD Doları veya eşitine kadar efektifi ve en çok 5.000 ABD Doları karşılığı Türk parasını ve 15.000 ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı beraberlerinde yurt dışına çıkarabilirler.

Bunun haricinde hava yolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamındaki gönderiler brüt 150 kilogramı ve değeri 7500 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşyanın beyanı gönderenin herhangi bir gümrük işlemi yapmasına gerek kalmaksızın operatör(taşıma firması) tarafından yapılır.

 

Posta Yolu ile gelen Malzemeler

 

Değeri 75 Eur geçmeyen posta ve hızlı kargo yolu ile gelen malzemeler gümrük vergileri ödenmeksizin ve herhangi bir gümrük işlemi yapılmaksızın yurda girişine izin verilmektedir. Bu kısım ile ilgili sınırlamalar aşağıdaki gibidir.

 • Bu muafiyet bir takvim yılında en fazla beş kere kullanılabilir fakat ticari nitelik arz etmeyen CD, VCD, DVD, doküman ile kitap, dergi vb. basılı yayımlar için bu sınırlama uygulanmayacaktır.
 • Posta ve hızlı kargo yolu ile cep telefonu getirilmesine izin verilmemektedir.
 • Kozmetik ürünlerin bu kapsamda yurda girişine izin verilmemektedir.

 

Posta ve hızlı kargo yoluyla  75 Euro  değerinin üzerinde fakat 1.500 Euro (taşıma ücreti hariç) altında bir malzeme getirildiğinde bu malzemenin AB ülkelerinden geliyorsa değeri üzerinden %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda değeri üzerinden %20 tek ve maktu bir vergi tahsil edilerek ithalatına izin verilir. Bu kapsamdaki malzemeler posta yolu gelmesi durumunda vergi yatırılması için PTT’den evrakları alarak bağlı bulunduğu gümrük idaresine vergi hesaplaması yaptırmalı ve bunu gümrük saymanlığı ya da vergi dairelerine ödediktesn sonra ürününüzü PTT’den alabilirsiniz. Biraz uğraştırabilir fakat taşıma ücreti hızlı kargo taşımacılarından daha düşük olacağını unutmamak gereklidir. Aynı işlemi hızlı kargo şirketleri aracılığı ile yaptığınızda taşıma ücreti Posta yoluna göre daha pahalı olmakta ve gümrük işlemleri için sizden 65 TL – 85 TL civarında ücret talep etmektedirler, tabi getirdiğiniz ürünün yukarıda bahsedilen %18  ya da %20 maktu vergiyi de hesaba katmak gereklidir.

Bu kısım ile ilgili sınırlamalar aşağıdaki gibidir.

 

 • Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
 • Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,
 • Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
 • Posta ve hızlı kargo yolu ile cep telefonu getirilmesine izin verilmemektedir.
 • Kozmetik ürünlerin bu kapsamda yurda girişine izin verilmemektedir.
 

Yolcu Beraberi Gelen Eşya/Döviz/Ziynet Eşyası

 

Yazı ekinde bulunan “Yolcu Beraberi Kişisel Eşya Listesi”nde bulunan eşyalar yolcu beraberinde yurda getirilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra bu listede belirtilmeyen ürünleri 430 Avro’yu aşmayacak şekilde hediyelik eşyayı gümrük muafiyeti kapsamında getirilmesi mümkündür. Ayrıca yolcuların Türk Parasını ve dövizi beraberlerinde Türkiye’ye getirmeleri serbesttir.(girişte beyan şartı ile). Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000 ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler. Güncel bir konu olan cep telefonu getirilmesi ( 2 senede 1 sefer olmak üzere)  yolcu beraberi mümkündür. 2012’de çıkan Maliye Bk.’lığı mevzuatı gereği 100 TL kullanım izin harcı alınmaktadır.

Bu kısım ile ilgili sınırlamalar aşağıdaki gibidir.

 • Giriş ve çıkışın her ikisinin de kara yoluyla yapılması halinde, yolcu beraberi hediyelik eşya ve kişisel eşya muafiyetinden yararlanabilmek için yolcunun gittiği ülkede üç gün kalması şarttır.
 • Ülkemize gelen yolcuların beraberlerinde ya da gelişlerinden bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içerisinde Kararın ekinde yer alan Ek-9’daki liste kapsamı şahsi tedavide kullanılmak üzere getirilen ilaçların, yolcuların seyahatleri süresince kullanmaları gerektiğine ilişkin gümrük idaresine belge (sağlık kuruluşundan alınan rapor, doktor raporu veya reçete) ibraz edilmesi koşuluna bağlı olarak, ülkemizde kalınacak süre göz önünde bulundurularak, makul miktardaki ilacın girişine izin verilecektir.
 • Hediyelik eşya kapsamında, fenni usullere göre kapatılmış kutulardaki her nevi su ürünleri, hayvansal ürünler, konserveler ile pastırma ve sucuk gibi işlenmiş hayvansal ürünlerin beş kilogramına kadar, tüketim amacıyla getirilen bitkisel ürünlerden taze ve kuru meyve ve sebzelerin üç kilogramına, diğer bitkisel ürünlerin ise bir kilogramına kadar muafiyet tanınır. Bunun dışında kalan her nevi ve miktardaki hayvansal ve bitkisel ürünün yolcu beraberinde getirilmesi halinde ticari miktar ve mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.

 

 

 

 

 

 

EK

YOLCU BERABERİ KİŞİSEL EŞYA LİSTESİ

A) TÜKETİM MADDELERİ
a) TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ
1- Sigaralar 400 adet +200 adet
2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet
3- Puro 50 adet
4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
5- Pipo tütünü 250 gr.
b) ALKOLLÜ ÜRÜNLER
1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.
c) KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi

ç) GIDA ÜRÜNLERİ
1- Çay 1 kg.
2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
3- Kahve 1 kg.
4- Çikolata 1 kg.
5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.
B) DİĞER EŞYA
a) GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI
1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya
2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası
b) ELEKTRONİK /DİJİTAL EŞYA
1-LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)
2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)
3- Bir adet GPS yön bulma cihazı
4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)
5- Bir adet radyo veya radyo-teyp
6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD
7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti
8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensupları hariç iki takvim yılında 1 adet)
c) MÜZİK ALETLERİ
Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet
ç) SPOR VE OYUN ALETLERİ
1- Bir adet kamp çadırı
2- Bir adet dalgıç takımı
3- Bir adet motorsuz şişirme bot
4- Bir adet yelken tertibatlı sörf
5- Bir çift yüzme paleti
6- Golf malzemesi (golf aracı hariç)
7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç)
d) SAĞLIK CİHAZLARI
1- Hasta yolcuya ait yatak
2- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuk
3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar
4- Kişinin kullanımına mahsus tıbbi cihazlar
5- Gaz maskesi, koruyucu elbise
e) MUTFAK EŞYASI
Yolculuk esnasında kullanılacak mutfak aletleri ile birer adet olmak üzere küçük ev aletleri
f) DİĞERLERİ
1- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri veya posta veya kargo yoluyla gönderecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu
2- Çocuk yolcuya mahsus bir adet çocuk arabası
3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar
4- Bir adet ütü
5- Bir adet bisiklet
6- Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)
7- Araçla birlikte yolculuk halinde, aracın kendisine ve sürücüsünün kullanımına mahsus diğer alet ve cihazlar ( Akü şarj cihazı, akü ile çalışan otomobil süpürgesi, akü ile çalışan buzluk vb.)
8- Kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın
9- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla)

 

Yazar: Cüneyt Şengün – Dış Ticaret Müdürlüğü