Türkiye’nin İlk “Batarya Montaj Fabrikasını” Kuruyoruz!

Batarya Montaj Fabrikası

Dünyanın en çok tercih edilen hafif ticari araç modeli Ford Transit’in ilk tam elektrikli versiyonu Ford E-Transit’in üretim sorumluluğunu almamızın ardından elektrikli araç dönüşümünde önemli rol oynayacak yeni yatırımımızı devreye alıyoruz. Ford Avrupa'nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Kocaeli Fabrikalarımızda Batarya Montaj Fabrikası yatırımımızı hayata geçirmek için çalışmalara başladık.

Türk otomotiv sanayisinin öncü şirketi olarak, elektrikli araçlara dönüşüm sürecinde büyük önem arz eden “Batarya Montaj Fabrikamızı” 2022 itibarıyla Kocaeli’de hayata geçirerek Türkiye’nin ilk ve tek entegre elektrikli araç üretim tesisi olacağız.

Ford’un globalde de hedeflediği elektriklenme stratejisi paralelinde uzun süredir gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ve dünyanın en çok tercih edilen ticari aracı Ford Transit’in ilk tam elektrikli versiyonu Ford E-Transit’in üretim sorumluluğunu almamızın ardından yeni bir aşamaya geçtiğimizi vurgulayan Genel Müdürümüz Haydar Yenigün, bu yeni “ilkimiz” ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ford Otosan olarak, bugüne kadar ülkemiz adına ticari araç üretiminde önemli sorumluluklar üstlendik, mühendislik bilgi birikimimiz ile Ford dünyasında çok önemli bir konuma ulaştık. Otomotiv sanayisinin dönüşümüne öncülük etmek üzere elektrikli araç yatırımlarımıza Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari aracı Custom PHEV üretimi ile başlamıştık. Geçtiğimiz günlerde, Ford’un ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in üretim sorumluluğunu üstlenerek büyük bir başarıya imza attık. Şimdi de tamamı Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan batarya montaj fabrikamızı kurmak için çalışmalara başladık. Böylece, halihazırda dünyanın sayılı fabrikaları arasına girme başarısı gösteren Kocaeli Fabrikalarımızın Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olması yolunda önemli bir adım attık. Batarya adımımız ile üretimin ötesinde yazılım mühendisliği yeteneklerimize bir yenisini ekliyoruz. Bu önemli yatırımla batarya montajının ötesinde donanım ve yazılımsal testleri de kendi mühendisliğimiz ile yerli olarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için de bir kazanımdır. Bataryası dâhil elektrikli araç üretiminin, geniş bir ekosistemde ülke ekonomisine ve yerli tedarikçiler dâhil sanayimizin dünyada rekabet edebilmesine çok olumlu katkılarda bulunacağına inanıyorum.”

60 yıldır yatırımlarımızla hız kesmiyoruz

Şirketimizin 60 yıldır Türkiye otomotiv sanayisinin öncü gücü olduğu ve ilkleri başardığını kaydeden Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü: “Gururla söyleyebiliriz ki, koşullar ne olursa olsun durmaksızın Türkiye’ye yaptığımız yatırımlarla değer katarken, otomotiv endüstrisinde hep ‘ilk’lere imza atmayı başardık. 60 yıllık yolculuğumuzda; toplamda 6 milyona yakın araç ürettik, tüm dünyaya ihraç ettik. Ar-Ge gücümüzle Türkiye’nin ilk yerli üretim motorundan IToY ödüllü kamyonuna varan birçok başarıya imza attık. Ticari araçta Avrupa’nın en büyük ürettim üssü haline geldik. Binlerce aileye istihdam sağladık, sağlamaya devam ediyoruz Türkiye’de en çok yatırım yapan şirketlerden biriyiz, sadece son 10 yılda 2,5 milyar avro yatırım yaptık. Hafif ticaride %71,8 ve ağır ticaride %79,4’e ulaşan yerlilik oranlarımızla Türkiye’nin en iyisi noktasına geldik. Sadece biz değil, ülkemizdeki otomotiv ekosistemi, yan sanayi ve tedarikçilerimiz de bizimle birlikte büyüdü, globalleşti. Yerli Transitlerimiz bugüne kadar dünya çapında milyonlarca müşteriye ulaştı, 2022’de de elektrikli yerli Transitlerimiz Avrupa yollarında olacak. Elektrikli araç yatırımlarımızla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli başarılara koşacağımıza eminim.”

Batarya üretimindeki süreçler nasıl olacak

Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç olan Ford E-Transit, 67 kWh 400 Volt lityum iyon pil ile 350 km’ye kadar menzil sunacak. Entegre çalışma sistemi hedeflediğimiz ve son teknoloji imalat çözümleri ile donatacağımız yeni batarya montaj fabrikamızda akıllı taşıma sistemleri (AGV) ile verimlilik sağlayacağız. Yüksek kaliteli ürün çıktıları almak için yeni nesil perçinleme ve kaynak teknolojileri kullanacağız. 8’i montaj hattında, 22’si ise kasa imalat hattında olmak üzere toplam 30 adet robot sayesinde otomasyon seviyesi yüksek ve esnek bir üretim tesisi oluşturmayı hedefliyoruz. Teknolojik tesisimizde kolaboratif robotlar (COBOT) ile kameralı kontroller yapılacak. Bataryalar yine bünyemizde kurulacak test laboratuvarlarında elektrik testi, hava kaçağı testi gibi güvenlik testlerinden geçirilecek. Bu testler esnasında batarya paketinin; şarj düzeyi kontrolü, paket ve hücre sıcaklık kontrolü ile yazılım kontrolü yapılacak. Kullanacağımız yeni soğuk metal transfer kaynak teknolojisi ile batarya kasalarının hava ve su sızdırmazlığı %100 kontrol altına alınacak. “Light Guide System” adı verilen projeksiyon ve 3B sensörlerle destekli proses yardım sistemi ile batarya paketinin tüm montaj adımları takip edilebilecek. Destek sistemine ek olarak kolaboratif robotlar üzerine yerleştirilmiş görüntü işleyen kameralar ile olası üretim hatalarının önüne geçilecek.

Yeni “ilkimizin” hepimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz!