Türk Otomotivinin En Büyük Sanayi Kuruluşuyuz!

Türkiye Otomotiv Sektöründeki En Büyük Sanayi Kuruluşuyuz!

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2017 yılında üretimden satışlarda 22,7 milyar liralık gelirimizle Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu olmayı başardık!

Ford Otosan olarak otomotiv sektöründe 7 yıldır, Türkiye genelinde ise 3 yıldır üst üste seçildiğimiz ihracat şampiyonu unvanımıza, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017” araştırmasının sonuçlarına göre otomotiv sektöründe “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu” unvanını da eklemekten büyük gurur duyuyoruz.

Tüm kalemlerde tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştık!

Türkiye’de geçen yıl elde ettiğimiz yüzde 11,9 pazar payıyla ve ticari araç alanında yüzde 30,3’e yükselen payımızla, satış gelirlerimiz 25 milyar 341 milyon TL’ye ulaştı. Toplam satış gelirlerimiz, faaliyet kârlarımız, üretim, ihracat, VAFÖK, net kâr gibi kalemlerde de kuruluşumuzdan bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, kapasite kullanım oranımız yüzde 88’e, üretimimiz ise yüzde 12 artışla 373 bin 7 adede kadar yükseldi.

Yenigün: “Türkiye otomotiv sanayinin itici gücüyüz.”

Otomotiv ve taşımacılık teknolojilerinin geleceğinde söz sahibi olmak için yüksek AR-GE ve mühendislik gücüyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ford Otosan Genel Müdürümüz Haydar Yenigün, şunları söyledi:

“Türkiye otomotiv sektörünün ihracat ve istihdam lideri olarak, geçtiğimiz yıl gerek üretim gerekse de satış ve ihracat alanında önemli rekorlar kırdık. Son 7 yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, 3 yıldır da ülkemizin ihracat şampiyonu olmayı sürdürüyoruz. Geçen yıl 52 milyon dolarlık kapasite yatırımı açıklamıştık. 2018 Eylül itibariyle de toplam üretim kapasitemizi 455 bin adede çıkarmış olacağız. Geçtiğimiz yıl hem kapasitemizi artırdık, ama en önemlisi de fabrikalarımızda kapasite kullanımını 8 puan artırdık. Kapasite kullanım oranımız tüm fabrikalarımızın/hatlarımızın toplamında %80’den %88’e yükseldi. Ford Otosan olarak sektörde üretim hatlarının sayısı konusunda da lideriz; 4 üretim hattımızdan biri olan Eskişehir İnönü Fabrikamızda Ford Trucks ve Ecotorq motorlarının üretimi, Kocaeli Yeniköy Fabrikamızda Courier, Kocaeli Gölcük Fabrikamızdaki üretim hatlarımızda Transit ve Custom üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin sanayi gelişiminin en büyük destekçilerinden biri olmaktan dolayı gururluyuz.”