Ford Otosan’ın 50 Yıllık Ar-Ge Deneyiminin Başyapıtı: Ford Courier

Ford Courier

Ford Otosan mühendislerimizin geliştirdiği hafif ticari araç model ailesinin en yeni üyeleri Tourneo Courier ve Transit Courier, Türkiye’de satışa sunuldu! ‘Ticarette Tek Rakibi Kendisi’ sloganıyla yola çıkan Tourneo Courier ve Transit Courier; sınıfının en düşük yakıt tüketimini, rekabetçi yükleme hacmini, en kapsamlı güvenlik ve konfor donanımlarını; Van, Kombi Van ve Kombi modelleriyle sunuyor.

 

Ford Courier Ailesi

Küresel ticari araç ailesinin son halkası olan Tourneo Courier ve Transit Courier; Van, Kombi Van ve Kombi olmak üzere üç farklı gövde tipi ve iki dizel motor seçeneğiyle, 36.750 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlarla Türkiye’de pazara sunuldu.

 

Ford Tourneo Courier

Ford, Tourneo Courier ve Transit Courier ile Standartları Belirliyor

Ford modellerinin global tasarımına uygun şekilde Kinetik Tasarım anlayışı ile dizayn edilen Tourneo Courier ve Transit Courier, Trapezoid radyatör ızgarası, çok parçalı ön tamponu, çekik farlarıyla dinamik ve atletik bir görünüme sahip. İç mekânında yüksek kaliteli kokpiti, ergonomik saklama alanları, geniş cam yüzeyleri ve konforlu koltuklarıyla yüksek konfor sunan Tourneo Courier ve Transit Courier’de kullanılan malzeme kalitesi de sınıfının üstünde. Birçok ergonomik saklama alanının yanında Courier ürün gamı için geliştirilen ve ilk defa Courier modelleri ile sunulan ‘Akıllı Cihaz İstasyonu’ ve ‘Ayarlanabilir Bagaj Örtüsü’ iç mekânda kullanışlılığı ön plana çıkaran diğer özellikler. İç mekânda ayrıca 5 inçlik Navigasyon ve geri görüş kamerası ekranı, SYNC, deri kaplı direksiyon ve vites topuzu gibi donanımlar kalite hissini yükseltirken sürücüye konfor sağlıyor. Tüm bu üstün özelliklerle birlikte geniş iç mekanıyla ferah bir sürüş sağlayan Courier model gamında Transit Courier 2.6 metreküplük değer ile fonksiyonel kargo alanı sunuyor.

 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigun

Üstün aktif ve pasif güvenlik donanımları

Üretim aşamasında kullanılan borlu çelik, çift fazlı çelik, yüksek dayanımlı çelik ve sertleştirilmiş çelik ile güçlendirilen Courier ürün gamı ayrıca yüksek aktif ve pasif güvenlik donanımları ile segmentindeki standartları belirliyor. Sürücü ve Yolcu Ön Hava Yastığı, ESP, ABS, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Acil Durum Fren Desteği, Elektronik Fren Gücü Dağıtım Sistemi, ISOFIX Bağlantı Noktaları, Kayar Kapılarda Çocuk Kilidi, Merkezi Kilit ve Immobilizer’ın standart olarak sunulduğu Tourneo Courier’de yarı bağımsız arka süspansiyonlar yolcuların rahatını artırırken üstün sürüş keyfi ve güvenliği de bir arada sunuyor. Courier modellerinde ayrıca yan hava yastıkları, Lastik Basınç Kontrol Sistemi ise opsiyonel güvenlik donanımlar arasında.

Sınıfının en düşük yakıt tüketimi ve kullanım maliyeti

Tourneo Courier ve Transit Courier Türkiye pazarında 1.5 litre TDCi 75 PS ve 1.6 litre TDCi 95 PS dizel motor seçenekleri ile satışa sunulacak. Start/Stop ve hız sınırlandırıcısı gibi özelliklerle yakıt verimliliğini maksimuma çıkarak motor seçeneklerinden 1.5 litrelik TDCi motor 100 km’de 4,1 litre, 1.6 litrelik TDCi motor ise 3,7 litreye varan ortalama yakıt tüketimi değerlerine sahip. 1.5 litrelik motor kilometrede 108 gr CO2 emisyonu, 1.6 litrelik motor ise kilometrede 97 gr CO2 emisyonu değerlerine sahip. Tourneo Courier ve Transit Courier 3 yıllık kullanım maliyetleri hesaplandığında küçük hafif ticari araç segmentindeki rakiplerine göre avantajlar sağlıyor.

 

Ford Tourneo Courier

Rakipsiz 4 donanım seviyesi ile fark yaratacak Tourneo Courier’de 1.5 TDCI 75 PS motor seçeneği ile Trend ve Deluxe donanımları sunulurken, 1.6 TDCI 95 PS motor seçeneğinde ise Titanium ve Titanium Plus donanımları bulunuyor. Tourneo Courier için Giriş seviyesi versiyonu olan Trend’te, ESP ve Yokuş Kalkış Desteği, klima, USB ve Bluetooth’lu radyo, Akıllı Cihaz İstasyonu, sürücü ve yolcu hava yastıkları ve çift kayar kapılar standart olarak bulunuyor. Deluxe modelde ise tüm bunlara ek olarak; gövde rengi yan aynalar, krom çerçeveli ön ızgara, ayarlanabilir bagaj örtüsü, direksiyondan kumandalı müzik sistemi ve baş üstü saklama alanı bulunuyor. Tourneo Courier’nin Titanium donanım seviyesinde ise 16 inçlik alüminyum jantlar, SYNC, dijital klima, hız kontrol sistemi, tavan rayları, karartılmış camlar ve yağmur sensörü standart. Serinin en yüksek donanımlısı olan Titanium Plus’ta ise tüm bunlara ek olarak; Stop / Start sistemi, lastik basıncı izleme sistemi, yan hava yastıkları, ısıtmalı ön cam, ısıtmalı koltuklar ve alarm bulunuyor.

Transit Courier’de ise Van gönde tipinde 1.5 TDCI 75 PS’lik motorla Trend, 1.6 TDCI 95 PS’lik motorla ise Deluxe donanımları, Kombi Van gövde tipinde ise sadece 1.5 TDCI 75 PS’lik motor ve Trend donanım seviyesi sunuluyor. Transit Courier’in giriş donanım seviyesi olan Trend paketinde sürücü ön hava yastığı, ESP, ABS, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Acil Durum Fren Desteği, Elektronik Fren Gücü Dağıtım Sistemi, Merkezi Kilit, Immobilizer, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, yanlara açılan asimetrik arka kapılar, sağ arka kayar kapı, gündüz farları, gecikmeli sönen farlar, yol bilgisiyarı, USB ve Bluetooth özellikli müzik sistemi, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, Akıllı Cihaz İstasyonu standart olarak sunuluyor. Van gövde tipi ve Deluxe donanım seviyesinde ise bunlara ek olarak orta kol dayama, sürücü koltuğu altında çekmece, 3 kollu deri kaplı direksiyon, direksiyon üzerinden kumanda edilebilen müzik sistemi, ön sis farları ve tam boy jant kapağı yer alıyor.

 

Ford Courier

 

Transit Courier’de buz beyazı, blazer mavi ve spor kırmızı olmak üzere 3 adet opak, aytozu gri, tektonik gri, siyah, derin mavi, gök mavisi olmak üzere 5 farklı metalik renk bulunuyor. Tourneo Courier’de ise bu renklere ilave olarak metalik Venedik kırmızısı bulunuyor.

Transit Courier’nin Van Trend versiyonu 36.750 TL, Van Deluxe versiyonu 40.750 TL, Kombi Van Trend versiyonu ise 39.900 TL’lik anahtar teslim fiyatla satışa sunuldu. Tourneo Courier ise Trend donanım seviyesi ile 41.750 TL, Deluxe donanımda 43.750 TL, Titanium donanımda 47.250 TL ve en yüksek donanım seviyesi olan Titanium Plus donanımında ise 49.500 TL’lik anahtar teslim fiyat etiketine sahip.

Haydar Yenigün: Courier ile Ford Otosan’ın küresel konumunu güçlendirdik

Ford Otosan Genel Müdürümüz Haydar Yenigün, her aşamasında Türk mühendis ve işçilerinin emeğinin olduğu Courier ile Ford Otosan’ın küresel konumunu güçlendirdiklerini söyledi. Yenigün, “B segmentindeki yeni hafif ticari aracımız ile Ford’un yeni ticari araç ürün gamını tamamlamış bulunuyoruz. Ürün mühendisliği ve prototipten fabrika inşasına, hat kurulumundan üretime kadar tüm mühendislik çalışmalarının Ford Otosan tarafından yürütülmesi bizim için büyük bir onur. Bir ürünün üretilmesi için gereken 4 unsurun tamamını Ford Otosan olarak biz yaptık ve hem Ford bünyesinde hem de Türkiye’de bir ilke imza attık. Ford Avrupa’nın ticari araç üssü Ford Otosan, Tourneo Courier ve Transit Courier için dünyadaki tek üretim merkezi olacak. Ford’un 2014 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ticari araç pazarında elde ettiği 10.4% oranındaki son 16 yılın rekor ilk çeyrek pazar payı yenilenen ürün gamının başarısını gösteriyor. Courier ile yepyeni bir sınıfa adım atan Ford’un, bu başarıyı 2017 yılında 3.2 milyon adetlik hacme ulaşması öngörülen Avrupa ticari araç pazarında yeni modelimizle daha da üst seviyeye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigun

 

Bu içeriğe bir emoji ile tepki ver!
 • emoji-happy 1 SEVİNDİM
 • emoji-sad 0 ÜZÜLDÜM
 • emoji-angry 1 KIZDIM
 • emoji-heart 1 BAYILDIM
 • emoji-lol 0 AŞIRI GÜLDÜM
 • emoji-surprise 0 ENDİŞELENDİM
 • emoji-clap 0 BRAVO
 • emoji-thumbs-up 1 BEĞENDİM
 • emoji-thumbs-down 0 BEĞENMEDİM
 • emoji-blink 1 HINZIR SENİ
 • Yorumlar

mcbilgin : görünen ve anlatılanlara göre çok güzel bir araca benziyor bende 2012 tourneo connect var herkes çok yakıyor alma dedi memnun kalmazsın dediler ama ben aldım ve çok memnunum hem servisi hem aracın kalitesi ve dayanıklılığı bu öyleyse bu yeni çıkanlar müthiştir bence allah inşallah bizede nasip eder bu güzel araçları

Mehmet Alperen : Özellikler harika, hayran kaldım ah bir de geniş aileler için 3. Sıra koltuk olsa.

şenol alıcı : Ellerinize sağlık süper olmuş sonderece harika her eve lazım

Cafer MEYDAN : Transit Courier’nin Van Trend versiyonu 36.750 TL, Van Deluxe versiyonu 40.750 TL, Kombi Van Trend versiyonu ise 39.900 TL’lik anahtar teslim fiyatla satışa sunuldu. Tourneo Courier ise Trend donanım seviyesi ile 41.750 TL, Deluxe donanımda 43.750 TL, Titanium donanımda 47.250 TL ve en yüksek donanım seviyesi olan Titanium Plus donanımında ise 49.500 TL’lik anahtar teslim fiyat etiketine sahip. Bende 2007 connet var 110 luk harika bir araba çok çok memnunum 1.6 yı düşünüyordum 1.5 gördüm 1.6 nın da titanyum plus u da çok pahallı geldi neyse bir gelsin de bakalım.

Abdullah : Ailenin kullanımı için iyi ama Bütçeyi düşünen yok biraz daha makul fiyata pazara sunulsa, yollarda bundan başkası kalmaz.

ramazan : bu aracın otomobil sınıfı da piyasaya sunulmalı bence ..fiestanın üstü b-maxin altı binek araç olmalıydı... ne zaman hususini piyasaya sundular ozaman alırım;)f

hakan ÖZKELEŞ : süper tek kelimeyle insallah en kısa zamanda tınanyum plus nasip olur hakan ÖZKELEŞ

Durmuş Yiğit : birde bu arabaların arka yan camlarıda açılır olsa varya peynir ekmek gibi satılır şu anda bende 2006 modeli var ben memnunum dediğim gibi arka yan camlarıda açılır yapsın lar inanın çok önemli

Emre : Daha dün kurulan (Ar)-Ge içim, 50 yıllık deneyim biraz abartılı olmuş ama başarılı bir araç umarım sınıfında yüksek satışlar elde eder.

qw : Ötv yi %45 öderseniz, ruhsata hususi olarak işletebikiyorsunuz.

M.K : Anadol´u kimin yaptigini unutmayalim... Turkiye´nin ilk ve Tek turk markasidir...

ufuk : Görür görmez bu sefer olmuş dedim. Türk mühendislerinin katkılarıyla yapılmış olması bizlerin neler istediğini bir almandan daha iyi anladıklarından tüm ihtiyaçları karşılayan süper bir otomobil çıkmış ortaya teşekkürler Katkısı olan herkese

Taha (@tahaburakyavuz) : Ticarette Tek Rakibi Kendisi

MEHMET UÇAR : Ticarette tek rakibi kendisi

ismail : TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ

gürkan : tek rakibi kendisi

Ali : Çok gidip az yiyen, dere tepe düz giden araç; yollarda tozu dumana katacağa benziyor.

Altuğ : Ticarette tek rakibi kendisi

kenan duyan : Ticarette tek rakibi kendisi

Mahmut Öner : Ticarette tek rakibi kendisi

Sinan DÖNMEZ : Ticarette tek rakibi kendisi...

kemal kılbaş : ticarette tek rakibi kendisi

Hülya Aslan : Ticarette tek rakibi kendisi

Ediz : Ticarette tek rakibi kendisi

Mustafa Yunus DİNÇER : TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ

Mert : Ticarette tek rakibi kendisi

Kubilay YILDIRIM : Ticarette tek rakibi kendisi

abdurrahman bayoglu (@by_khaan) : Ticarette tekrakibi kendisi

abdurrahman bayoglu (@by_khaan) : Ticarette tek rakibi kendisi

Okan : Ticarette tek rakibi kendisi

Haydar Selim Yazıcıoğlu : Ticarette tek rakibi kendisi

yuksel serbest : Tek rakibi kendisi

yuksel serbest : Ticarette Tek Rakibi Kendisi

Mevlüt bağcı : Ticarette tek rakibi kendisi

Engin : TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ

levail : Ticarette tek rakibi kendisi

Burak : Ticarette rakibi kendisi

Ticarette tek rakibi kendisi… : Ticarette tek rakibi kendisi…

NİHAT İPEK : TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ

Önder Boran : TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ

TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ : necmettin atlas TİCARETTE TEK RAKİBİ KENDİSİ

Dr. HAKAN AKDAĞ : fosforlu bir kasa çerçevesi mesela (lacivert araba da sarı çerçeve) hemçok şık olur hem de özellikle sisli havalarda mesela park güvenliğini arttırır...

Sahane : Nasipse alıcım inşallah doğru karar vermişimdir

Şenol alıcı : Ben çok beğendim harika çok güzel olmuş ellerine sağlık

Muhammed Can : Şu anda biz bu arcın Titanyum madelini kullniyoruz araç sınfına göre çok düşük bir yakıt tüketimine sahip. Geniş ailele rahatlikla kullanabilirler. Geceleri otomatik yanan farlar arka park sensörü ve yağmura göre çalışan silecekler sürücünün bir hayli işini kolaylaştırıyor. Yokuş kalkış sistemide araçta mevcut.