Türkiye’nin tek ralli kupası “Fiesta Rally Cup” heyecanı bu yıl da sürmeye devam ediyor! Beş Türkiye Şampiyonluğu bulunan ve 2017 Avrupa Ralli Kupası Şampiyonu, Red Bull sporcusu Yağız Avcı’nın da yuvaya dönmesiyle heyecanımız katlandı! Avcı, 2018 sezonunda 4 yıllık aradan sonra Ford Motorsport Türkiye’ye geri döndü ve şimdi bizimle 6. şampiyonluğunu hedefliyor.

Bu yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında açılışını yapacak olan Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı; hızlı asfalt etaplarıyla dolu Eskişehir’deki Rally Phrygia! Yarış, aynı zamanda Avrupa Ralli Kupası’nın da takviminde yer alıyor.

12 adet 4×2 Fiesta R2T aracımızın yarışacağı Fiesta Rally Cup formatı bu yıl yenilendi. Artık ralli tutkunlarına da takımın bir parçası olmak ve takımla birlikte yarışmak için imkan sunan Fiesta Rally Cup, Türkiye Şampiyonası takvimini takip ederek ilerliyor.

Gelecekte Avrupa’daki tek uluslararası marka rallisi olmayı hedeflediğimiz Fiesta Rally Cup’ta bu hedef doğrultusunda bu yıl, Fiesta R2 otomobiliyle Bulgar Georgi Gradzhiev’in yanı sıra, sezon devamında da yabancı pilotlar mücadele edecek.

Üstün sürüş dinamiği sunan Uluslararası Yılın Motoru Ödüllü Ford Fiesta

Türkiye Ralli Şampiyonası ve Fiesta Ralli Cup’ta yarışacak araçlarımız 1.0L & 1.6L motor hacmine sahip sırasıyla 4×2 R2T & 4×4 R5. Fiesta’larımız sahip olduğu özelliklerle her türlü yolda üstün sürüş sağlamanın yanı sıra ödüllü EcoBoost motor teknolojisiyle de yarışlardaki performansıyla göz dolduruyor.

Yağız Avcı yeniden evinde!

Takımımız, 4 yıl aradan sonra yuvaya geri dönen şampiyon pilotumuz Yağız Avcı ile sezona çok daha iddialı başlıyor. Başarılarına başarı ekleyen ve geçtiğimiz yıl Avrupa Ralli Kupası’nı kaldırarak bizi gururlandıran Red Bull sporcusu Yağız Avcı, 6. şampiyonluğunu yaşayarak bir ilke imza atmak için Eskişehir’de yarışmaya başlayacak!

4×4 Ford Fiesta R5 ile yarışacak Yağız Avcı’ya Avrupa ve Türkiye’de şampiyonlukları bulunan Onur Vatansever yan koltukta eşlik edecek. Ford Motorsport Türkiye, Red Bull ve Pirelli’nin desteği ile şampiyonaya hazırlanan Yağız Avcı, daha önce kariyerinde önemli başarılar kazandığı takımımızdan aldığı güçle, yeni başarılara imza atmak için geliyor!

Serdar Bostancı: “Amacımız Türkiye’de Motor sporlarına daha da ivme kazandırmak”

Ford Motorsport Türkiye Takım Direktörümüz Serdar Bostancı, genel olarak 2018 sezonu, Türkiye Ralli Şampiyonası ve Fiesta Rally Cup ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Öncelikle, 8 yıl gibi uzun bir aradan sonra WRC-Dünya Ralli Şampiyonası gibi büyük bir sportif organizasyonu 13-16 Eylül tarihlerinde Marmaris’te yapılacak olan Rally Turkey ile ülkemize geri getiren Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi bir kez daha sunarım. Bu önemli organizasyonun ülkemize geri gelmesi ile birlikte Türkiye Ralli Şampiyonası heyecanı da bu yıl bir başka olacak.

2018 bizim için geçtiğimiz sene başlattığımız Fiesta Rally Cup heyecanını ve takımımızı yabancı pilotların da katılımları ile tam anlamıyla uluslararası bir ralli organizasyonuna dönüştürme imkanı elde ettiğimiz bir sene olacak. Fiesta Rally Cup çatısı altında Bulgar Georgi Gradzhiev ilk yarışına çıkacak. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda ise bu sene ayrıca Ford Motorsport Türkiye çatısı altında Kıbrıslı pilotlar Deniz Fahri & Bora Manyera iki ayrı Fiesta R5 ile yarışacak.

2018 için bir diğer önemli gelişme ise şampiyon pilotumuz Yağız Avcı’nın tekrar çatımız altında yarışacak olması. Takımımızın alt yapısından yetişmiş bir pilotun tekrar Ford Motorsport Türkiye çatısı altında yarışıyor olması hepimizi heyecanlandırıyor. Yağız ve Red Bull’la birlikte çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inancımız tam.

Özetle, 2018’de Dünya Ralli Şampiyonası, Türkiye Ralli Şampiyonası ve Fiesta Ralli Cup organizasyonuyla 3 farklı kulvarda 4’ü Fiesta R5 ve 12’si Fiesta R2T araç olmak üzere toplam 16 araçla mücadele edeceğiz. Çatımız altında yarışan tüm ekiplere şimdiden başarılı bir sezon diliyorum.”