Ford Fiesta R5 görücüye çıktı.

TN

M-Sport’un Fiesta ST altyapısı üzerine hazırladığı ve uzun zamandır beklenen yeni ralli otomobili Ford Fiesta R5, M-Sport’un Kuzey İngiltere’deki merkezinde tanıtıldı.

 

Geçtiğimiz yıl satışa sunulan Ford’un gelmiş geçmiş en hızlı seri üretim Fiesta’sı olan yeni 1.6 Litre EcoBoost motorlu Ford Fiesta ST’nin altyapısı ile oluşturulan Fiesta R5, kamuoyunun karşısına ilk kez M-Sport’un İngiltere’deki merkezinde çıktı. Ford Fiesta R5, M-Sport tarafından tasarlanan gri ve kırmızı vinil boyasıyla kendisinden emin bir görüntü sergiliyor. Fiesta’nın baskın siluetini öne çıkartan yeni görünümüyle Fiesta R5, ‘ralliye hazır’ ilk R5 spesifikasyonlu otomobil olarak öne çıkıyor.

 

Fiesta R5 ilk Dünya Ralli Şampiyonası yarışına Ağustos ayında çıkacak.

Yeni Fiesta yarış otomobilinin Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki (WRC) ilk yarışını Ağustos ayında düzenlenecek olan Neste Oil Finlandiya Rallisi’nde koşması bekleniyor. Bu yarışların en dikkat çekici yönü 2012 Fia WRC Academy Şampiyonu Elfyn Evans’ın WRC 2 kategorisine bir Katar M-Sport Dünya Ralli Takımı versiyonlu Fiesta R5 ile geri dönecek olması.

 

Ford Fiesta R5 Media Launch

 

 

 

“Sıkı çalışmalarımızın karşılığını alacağız”

Uzun zamandır hiçbir projenin kendisini Ford Fiesta R5 kadar heyecanlandırmadığını belirten M-Sport İcra Direktörü Malcolm Wilson OBE; “Bu otomobile büyük zaman ve emek harcadık ve tasarımcılarımız otomobili en iyisi olarak hazırlamak için inanılmaz bir araştırma ve geliştirme çalışması yaptılar. Şu ana kadar yapılan testlere bakılırsa, kesinlikle sıkı çalışmamızın karşılığını alacağız gibi görünüyor. 18 aracın depozitosunun şimdiden yatırıldığını düşünürsek otomobil sporları dünyasının M-Sport’un rekabet gücü yüksek ve güvenilir bir otomobil üreteceğine duyduğu güveni görmek harika” şeklinde konuştu.

 

Ford Fiesta R5 Media Launch

 

Fiesta R5, M-Sport’un önceki projelerine göre tam bir dönüşümü simgeliyor. Yüzde 90’ı baştan tasarlanıp üretilen otomobil bu yönüyle yeni nesil yarış otomobilleri içerisinde bir ilk konumunda.

İki çeker yarışlarından dört çeker yarışlarına mükemmel bir geçiş oluşturan Fiesta R5, gelişim tutkunları için ideal model. Kullanım kolaylığı göz zönünde tutularak tasarlanan Fiesta R5, dünyanın dört bir yanından takımların kolaylıkla idare ve bakımını yapabileceği bir model. Lansmanının ardından Finlandiya Rallisi’nde yarışacak otomobiller listesine bir dizi R5’in girmesi bekleniyor. Ancak, WRC’ye katılım için 18 aracın depozitosunun şimdiden yatırılmış olması dikkate alındığında, Fiesta R5’in Finlandiya Rallisi’nden önce ilk rekabet deneyimini WRC dışında, Temmuz sonuna doğru atölyeden çıkar çıkmaz çeşitli yarışlarda gerçekleşeceği düşünülüyor.