ESOK Rallisi’nde ‘Fiesta Rally Cup’ Heyecanını Yaşadık! 

Fiesta Rally Cup Emrah Ali Başo Yasin Tomurcuk

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı Eskişehir (ESOK) Rallisi’nde, pandemi nedeniyle verilen 1,5 yıllık uzun bir aradan sonra ilk kez yapılan Fiesta Rally Cup yarışının heyecanını yaşadık. Ford Fiesta koltuklarına oturan ekipler hem birbirlerine karşı hem de Eskişehir’in sürekli değişen hava ve zemin şartlarına karşı kıyasıya mücadele ettiler.

Her kesimden ralli sürücüsüne açık Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka kupası olan Fiesta Rally Cup, bu yıl 23-25 Nisan tarihleri arasında 2021 Avrupa Ralli Kupası ve Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan Eskişehir Evofone (ESOK) Rallisi ile tekrar başladı. Avrupa ve Balkan Kupaları’na da puan veren ESOK Rallisi’nde, 11 adet Ford Fiesta modelimiz yarışarak izleyicilere heyecan dolu anlar yaşattı. Ford Fiesta yarış ekipleri, Fiesta Rally Cup klasmanının üst sıralarında yer bulabilmek amacıyla son etaba kadar kıyasıya bir mücadele gösterdi.

2021 Fiesta Rally Cup’ta Neler Oldu?

Fiesta Rally Cup’ın ilk yarışında yeni Fiesta Rally4’ü ile parkura çıkan Tansel Karasu - Yüksel Karasu ikilisi fırtına gibi eserek hem yarışı ilk sırada tamamladı, hem de Fiesta Rally Cup’ın liderliğini ele geçirdi. And Sunman - Özden Yılmaz ikilisi ise Fiesta R2 ile yarışın ilk etaplarında 7.liğe kadar gerilemelerine rağmen, 4. etaptan itibaren başlattıkları atağı son etaba kadar sürdürerek, Fiesta Rally Cup’ı 2. sırada tamamlamayı başardılar. Yarışın başından sonuna kadar istikrarlı bir tempo ile yarışan Okan Tanrıverdi - Sevilay Genç ikilisi Fiesta R2 ile Fiesta Rally Cup’ı 3. sırada tamamladılar. 

2021 Fiesta Rally Cup İlk Yarış Sonuçları

  • Tansel Karasu- Yüksel Karasu (Fiesta Rally4), ekip aynı zamanda R2T/Rally4 sınıfının 1.si oldu.
  • And Sunman-Yılmaz Özden, (Fiesta R2), ekip aynı zamanda R2 sınıfının 1.si ve Türkiye Genç Pilotlar 3.sü oldu.
  • Okan Tanrıverdi-Sevilay Genç (Fiesta R2), ekip aynı zamanda Şevki Gökerman Kupası’nın 1.si oldu.
  • Emrah Ali Başo - Yasin Tomurcuk (Fiesta ST) ile ST/R1/R1T sınıfının 1.si ve aynı zamanda Şevki Gökerman Kupası 2.si oldu.

Türk ralli efsanesi Serdar Bostancı ve takımımız Castrol Ford Team Türkiye tarafından 2017’den itibaren yeni formatıyla başlattığımız ve Ford Fiesta modelleri için özel olarak düzenlediğimiz Fiesta Rally Cup, her yaştan deneyimli pilotları ve gelecek vaat eden genç pilotları profesyonel bir ekibin parçası haline getirirken; aynı zamanda yüksek bir rekabet ortamı sunuyor. Fiesta Rally Cup’ın bir sonraki ayağı 29-30 Mayıs tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek ve Türkiye Ralli Şampiyonası’na da puan verecek olan Yeşil Bursa Rallisi çatısı altında gerçekleştirilecek.