Elektrikli Araçlar Eğitim Programı ile Geleceğe Bugünden Hazırız

elektrikliaracegitimi

Geleceğin otomotiv trendlerine dair bir ilki daha hayata geçiriyoruz. İTÜ ile beraber hazırladığımız Elektrikli Araçlar Eğitim Programı ile çalışanlarımıza elektrikli araçlar konusunda farklı seviyelerde eğitim verecek ve insan kaynağını geleceğe taşıyacağız. 

İTÜ ile birlikte ortaklaşa yürüteceğimiz program, elektrikli araçlarla ilgili temel seviye ve üç farklı teknik seviyede ilerleyecek. Öncesinde konusunda uzman İTÜ akademisyenlerine Ford Otosan’daki elektrikli araçlar ve batarya konusunda teknolojik gelişmeler ve iş güvenliği hakkında bilgi aktarımı yapılarak ortak bir dil oluşturacağız. 

Yeni teknolojileri tasarlayıp üretirken kendimizi geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz, otomotiv sektöründe elektrikli araç teknolojilerine geçişte çalışanlarının yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Elektrikli araçların üretimi, batarya üretimi ve diğer elektrifikasyon konularında bugüne kadar öncü vizyonumuzla büyük yatırımlar yaptık. Elektrikli Araçlar Eğitim Programı ile de Ford Otosan’da farkındalık yaratmaya ve uzman yetenekler yetiştirmeye devam edeceğiz.

Sözü Ford Otosan Liderimiz Güven Özyurt’a bırakıyoruz:
"Bu program ile çalışma arkadaşlarımızı geleceğe hazırlıyoruz”

“Otomotivde elektrikli, bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerimizi hayata geçirirken İTÜ ile yürüttüğümüz iş birliği çerçevesinde üretime yatırım yaparken, çalışma arkadaşlarımızın kariyer süreçlerini destekleyerek sektörümüzde tasarım, ürün geliştirme ve üretim süreçlerinin sürdürülebilirliğini sağlayacağız. 

Geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle bugüne kadar hep topluma fayda sağlamayı amaçladık. Geleceğin teknolojilerini her zaman sektörümüzde öncü olarak müşterilerimizle buluşturduk. Otomotiv sektörünün gelecekte evrileceği noktaları herkesten önce öngörerek yatırım yapmaya, üretmeye ve çalışanlarımıza yetkinlikler kazandırmaya devam edeceğiz.”

İTÜ’nün 250 yıllık bilgi birikimi

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250 yıllık bilgi birikimine dikkat çeken İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu; “Ford Otosan ile İTÜ arasında başlayan Elektrikli Araçlar Eğitim Programı ile birlikte, elektrikli araç ve batarya teknolojileriyle ilgili bilgi birikimimizi ve saha deneyimimizi aktarmaya gayret edeceğiz. Alanla ilgili temel bilginin yanı sıra ileri seviye uzmanlık isteyen bilgileri de aktaracağımız bu program sayesinde hem sektörün güncel ihtiyaçlarını gözlemleyebilme imkânı elde edecek, hem de bir Ar-Ge merkezi olarak yeni teknolojiler üzerine birlikte çalışma ve düşünme fırsatı bulacağız.” diyerek yorumlarını paylaştı. 

Uzman Havuzu Oluşturuyoruz

Uçtan uca bir yapı kurgulanıp, ürün geliştirme, tasarım, test, doğrulama, üretim, yeni projeler ve eğitim & gelişim ekiplerinden görüş alınarak geliştirilen Elektrikli Araçlar Eğitim Programı ile geleceğe hazır hale geliyoruz. Temel seviyede elektrikli araç ve batarya teknolojilerine dair teknik ortak dil ve temel bilgiler anlatılırken mühendislere ve saha çalışanlarına yönelik 3 fazlı programda ise her seviye için farklı amaçlara yönelik eğitimler tasarlandı.
Elektrikli Araçlar Eğitim Programı’na göre katılımcılar Seviye 1’de elektrikli araçlar ve batarya sistemlerine dair ana kavramları öğrenecekler. Ayrıca tasarım, üretim aşamaları ve araç veri toplama hakkında bilgi sahibi olacaklar. Seviye 2’de elektrikli araçlar ve batarya üzerinde test, doğrulama, tasarım ve elektrikli araç ve batarya üretim çalışmaları için eğitim alacaklar. Uzman havuzu yaratmayı ve yüksek lisans adayları oluşturmayı hedefleyen Seviye 3’te ise katılımcılar sistem mühendisliği, elektrikli makinalar, güç elektroniği ve araç termal yönetim sistemi alanlarında yetkinleşecekler.