Koç Topluluğu’nun 10 yıldır yürüttüğü “Ülkem İçin” sosyal sorumluluk projesinin 2015-2017 yılı teması “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kapsamında, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projemizin 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci dönemindeki ilk durağı Düzce’ydi.

81 il, 81 okul, 8.100 kız ve erkek lise öğrencisiyle buluşma hedefimizi gerçekleştirmek için bu kez, 9-10 Şubat tarihleri arasında Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ford Görür Otomotiv destekleriyle Turgut Özal Anadolu Lisesi ve Düzce Fen Lisesi’nde ikinci dönemin ilk kovan gününü gerçekleştirdik.

Kız Öğrencilerimizi Cesaretlendiriyoruz

9-10 Şubat tarihlerinde Turgut Özal Anadolu Lisesi ve Düzce Fen Lisesi’nde kız ve erkek öğrencilerimize, ailelerine ve öğretmenlerine meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında verdiğimiz iki günlük farkındalık eğitimlerimiz ile kız öğrencilerimizin mühendis olabilmeleri için toplumsal farkındalık yaratmaya ve kız öğrencileri cesaretlendirmeye çalıştık.

Binlerce Öğrenciyle Buluşmaya Devam Ediyoruz

Projemizin Düzce ayağında da Uçan Süpürge toplumsal cinsiyet uzmanları, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği uzmanları ve Ford Otosan’da çalışan gönüllü mühendislerimiz öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin karşısına geçti, onlara kız öğrencilerin neden mühendis olmaları gerektiğini anlattı.

Projemiz kapsamındaki okullarda eğitimini tamamlayarak üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilerimizi üniversite sıralarında da yalnız bırakmıyoruz ve Ford Otosan’da staj imkanı sunarak onları kariyer hayatlarına da hazırlıyoruz.

Geçen yıldan bu yana “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projemiz ile gittiğimiz onlarca şehrin ardından, bu yılki eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de yeni şehirlerde yeni bal arılarımızla buluşmaya devam ediyoruz.