Koç Topluluğu’nun 10 yıldır yürüttüğü “Ülkem İçin” sosyal sorumluluk projesinin 2015-2017 yılı teması “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kapsamında, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projemiz için yeni eğitim öğretim yılının ilk durağı Gaziantep oldu. 27 Eylül’de Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ford Doğanlar Otomotiv’in destekleriyle Gaziantep Yasemin Erman Balsu Anadolu Lisesi’ne konuk olduk.

81 il, 81 okul, 8.100 kız ve erkek lise öğrencisiyle buluşma hedefimizi gerçekleştirmek amacıyla yola çıktığımız Bal Arıları Mühendis Oluyor projemiz ile bugüne kadar 14 bine yakın öğrencimizle buluşarak hedefimizi aştık. Hedefimizi gerçekleştirmemize rağmen daha nice kız öğrencimizle tanışmak için turumuza devam ediyoruz.

Gaziantep’teki Kız Öğrencilerimizi Cesaretlendirdik

27 Eylül’de Gaziantep Yasemin Erman Balsu Anadolu Lisesi’nde kız ve erkek öğrencilerimize, ailelerine ve öğretmenlerine meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında verdiğimiz farkındalık eğitimlerimiz ile kız öğrencilerimizi mühendis olabilmeleri için cesaretlendirdik.

64 İlde 14 Bine Yakın Öğrenciye Ulaştık

Meslek seçiminde cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek, kadınların iş ve mesleklere katılımının önemini tüm kamuoyuna duyurmak amacıyla geliştirdiğimiz projemizle bugüne kadar 64 ilde 14 bine yakın öğrenciye ulaştık.

Türkiye Turumuz 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında da Devam Ediyor

Projemizin Gaziantep ayağında da Uçan Süpürge toplumsal cinsiyet uzmanları, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği uzmanları ve Ford Otosan’da çalışan gönüllü mühendislerimiz öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin karşısına geçti ve onlara kız öğrencilerin neden mühendis olmaları gerektiğini anlattı.

Projemiz kapsamındaki okullarda eğitimini tamamlayarak üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilerimizi üniversite sıralarında da yalnız bırakmıyoruz ve Ford Otosan’da staj imkanı sunarak kariyer hayatlarına hazırlıyoruz.

Bakalım, kız öğrencilerimizle buluşmak için bir sonraki durağımız hangi şehir olacak? Görüşmek dileğiyle…